Artykuł sponsorowany

Tłoczenie skóry – trwałość i elegancja w zasięgu ręki

Tłoczenie skóry – trwałość i elegancja w zasięgu ręki

Wyroby skórzane nieodmiennie kojarzone są z trwałością, elegancją i prestiżem. Dotyczy to zarówno torebek, portfeli, obuwia, jak i wielu innych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień lub przy specjalnych okazjach. Warto przy tym pamiętać, że skóra to doskonały surowiec, który znakomicie poddaje się procesowi tłoczenia, a co za tym idzie unikatowego znakowania, pozwalającego nanieść na materiał na przykład znak firmowy lub niepowtarzalny i trwał wzór podkreślający wygląd wyrobu.

Jak to jest z tym tłoczeniem

Bardzo często określenie tłoczenie skóry używane jest równoznacznie z jej grawerowaniem. Warto jednak pamiętać, że grawerowanie to metoda, w przypadku której wiązka lasera usuwa warstwę materiału z powierzchni produktu, natomiast tłoczenie polega na odciskaniu znaku w materiale, specjalną matrycą podgrzaną do wysokiej temperatury. Jest to proces, podczas którego tworzy się na materiale trójwymiarowy wzór. Zamiennie tłoczenie określa się mianem termodruku, bądź stampingu (stemplowania na gorąco), gdyż używa się tu podgrzanych do odpowiedniej temperatury, wypukłych stempli (matryc). Stempel, na którym znajduje się lustrzane obicie znaku, który chcemy uzyskać na materiale, dociskany jest do skóry, przy użyciu pras hydraulicznych lub pneumatycznych, a siła ich docisku wynosi zazwyczaj około kilkuset kilogramów, dzięki czemu uzyskujemy wklęsły wzór. Matryce podgrzewane są najczęściej do temperatury 140-160 stopni Celsjusza, przy czym
o końcowym efekcie tłoczenia decyduje siła docisku, temperatura oraz czas trzymania stempla na materiale. Zazwyczaj matryce przygotowywane są w taki sposób aby odciskać wzór na górnej części skóry. Czasami jednak wyciski tłoczenia są wykonywane poprzez nacisk z obydwóch stron. Dolna warstwa jest następnie stabilizowana specjalnym materiałem, aby wzór nie uległ odkształceniom.

Rodzaje tłoczeń

Najczęściej wykorzystuje się trzy podstawowe rodzaje tłoczeń.

  • tłoczenie, drukowanie prasą pod naciskiem – w tym przypadku w celu osiągniecia określonego motywu, na początku drukuje się go pod naciskiem prasy, a dopiero później nanosi się farbę na skórę,  
  • złocenie lub srebrzenie - przenoszenie tłoczenia z wykorzystaniem specjalnej folii złotej lub srebrnej,
  • tłoczenie kolorem - nanoszenie farbą tłoczenia przez folie.

Zastosowanie tłoczenia skóry

Tłoczenie materiałów skórzanych to proces, którym zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Anren Andrzej Świder, a usługi tego typu cieszą się sporą popularnością. Nie da się ukryć, że tłoczenie w skórze to znakomity sposób na zdobienie kalendarzy, teczek, portfeli lub innych artykułów reklamowych wykonanych ze skóry. Dodatkowo wysoka jakość, elegancja i trwałość sprawia, że jest to także rozwiązanie wykorzystywane wielu branżach na przykład odzieżowej, obuwniczej lub meblarskiej.

Skóra to bardzo wdzięczny oraz wyrozumiały materiał, także dla osób początkujących,
a jednocześnie, jeden z tych najbardziej docenianych przez fachowców świadczących usługi kaletnicze, szewskie i inne, którzy pracują na tym materiale.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz