Artykuł sponsorowany

Testy skórne podstawowymi metodami wykrywania alergii

Testy skórne podstawowymi metodami wykrywania alergii
Alergia może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jedną z najbardziej skutecznych metod jej diagnozowania są testy skórne. Pomagają one w krótkim czasie rozpoznać szkodliwe czynniki, które wywołują objawy takie, jak katar, problemy z oddychaniem czy w szczególności zmiany na skórze. Wykonane możliwie jak najszybciej pomogą w wyeliminowaniu alergenów z otoczenia lub diety.

Alergie oraz metody ich wykrywania

Przyczyn występowania alergii może być wiele — od produktów spożywczych, po grzyby i roztocza znajdujące się w powietrzu. Uczulonym na jeden lub więcej składników można być już od najmłodszych lat, ale coraz częściej zdarza się, że alergia pojawia się u osób dorosłych, które wcześniej nie miały żadnych objawów. Niezależnie od przyczyny czy wieku należy szybko zareagować na pierwsze symptomy i postarać się unikać szkodliwych czynników.

Metod wykrywania przyczyny alergii, wraz z rozwojem technologii medycznych, pojawia się coraz więcej. Najpopularniejszymi są testy (skórne lub prowokacyjne), spirometria oraz badania laboratoryjne. Wybór w dużej mierze zależy od objawów. W przypadku występowania zmian skórnych podstawowym badaniem są testy skórne. Jest to jeden z podstawowych rodzajów diagnostyki alergii oraz czynników alergennych.

Testy skórne - metoda punktowa a płatkowa

Testy skórne wykonuje się w sposób punktowy lub płatkowy. Oba te rodzaje polegają na bezpośrednim kontakcie alergenu ze skórą. Pozwala to określić, na który produkt oraz w jakim stopniu jest dana osoba uczulona. W zależności od wybranej metody rezultaty można otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut.

Wykonując test metodą punktową, alergen nakładany jest na skórę, a następnie nakłuwany igłą, aby wywołać reakcję alergiczną. Pomaga to w szczególności określić stopień uczulenia na substancje niezwiązane z produktami spożywczymi. Jest to też najlepsza metoda na wskazanie jako czynnika alergennego pyłków, sierści, grzybów, roztoczy czy jadu wydzielanego przez owady (np. pszczoły).

Testy płatkowe pozwalają na wykrycie przyczyny alergii kontaktowych i polegają na wywołaniu wysypki w określonym miejscu. Do wykonania takich testów wykorzystuje się specjalną bibułkę lub plaster, które nasączone są alergenem i które należy pozostawić na skórze przez co najmniej 2 dni. Zarówno metoda płatkowa, jak i punktowa pozwala na uzyskanie szczegółowej diagnozy oraz na zaplanowanie dalszego leczenia.

Najważniejsze szybkie rozpoznanie i trafna diagnoza

Warto pamiętać, że testy skórne wykonane powinny zostać po wcześniejszych konsultacjach alergologicznych i po postawieniu przez lekarza wstępnej diagnozy. W  ośrodkach takich, jak Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Alergo-Med wykonuje się nie tylko podstawowe badania, ale i testy oraz prowadzi się dalsze leczenie. Nie chcąc męczyć się z przykrymi objawami alergii takimi, jak swędzenie (w przypadku zmian skórnych) czy katar i trudności z oddychaniem trzeba udać się do specjalisty i z pomocą właściwej metody wykryć alergen, aby zacząć z nim skutecznie walczyć.

Opracowanie:
Poznań, Niedziałkowskiego 10A lok. 50
tel. 61 662 80 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz