Artykuł sponsorowany

Testament notarialny, czyli ostatnia wola pod okiem notariusza

Testament notarialny, czyli ostatnia wola pod okiem notariusza

Spisanie testamentu to czynność, o której myślimy bardzo rzadko, albo wcale. Dodatkowo wszelkie działania regulujące kwestie dziedziczenia i podział majątku najczęściej rozpatrujemy dopiero w obliczu ciężkiej choroby, a nawet tuż przed śmiercią. Pamiętajmy jednak, że jest to bardzo ważna kwestia, którą należy dobrze przemyśleć, a samo sporządzenie testamentu warto przeprowadzić zgodnie z przepisami, w sposób który nie będzie budził wątpliwości.            

Co warto wiedzieć o testamencie

Zgodnie z definicją testament to oświadczenie woli spadkodawcy (osoba zapisująca komuś spadek, określana także mianem testatora), który sporządzany jest na wypadek śmierci, przy czym nie wywołuje on skutków prawnych za życia testatora. Sporządzanie testamentu w taki sposób, aby miał on moc prawną wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków:

  • testament może zostać sporządzony wyłącznie jednostronnie – oznacza to że nie ma możliwości spisania testamentu przez dwie osoby, np. małżeństwo,
  • osoba spisująca testament musi być w pełni świadoma, co robi, nie może być ubezwłasnowolniona, musi mieć pełne prawo do dysponowania własnym majątkiem,
  • testamentu należy sporządzić osobiście i nie można wykorzystać do tego celu pośrednika,
  • testator nie może działać pod wpływam groźby ani pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że to w wyniku tych działań sporządził testament tej treści.

Należy pamiętać, że w dowolnym momencie istnieje możliwość zmiany lub odwołania testamentu. Można modyfikować go aż do śmierci, poprzez odwołanie go w całości lub jego poszczególnych postanowień, bądź też przez zniszczenie go lub pozbawienie cech, od których zależy jego ważność.

Testament w formie aktu notarialnego

Kodeks cywilny wyróżnia testamenty zwykłe i szczególne. W przypadku testamentów zwykłych jedną z form są dokumenty sporządzone własnoręcznie w formie pisemnej (holograficzny), które muszą być napisane i podpisane odręcznie, samodzielnie przez spadkodawcę. Inną formę stanowi testament ustny (alograficzny), który polega na tym, że testator w obecności dwóch świadków oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie, wobec wójta (burmistrza albo prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Nie da się jednak ukryć, że wadą testamentu spisanego odręcznie lub przekazanego ustnie jest żmudny proces potwierdzenia wiarygodności takich dokumentów, a także możliwość ich stosunkowo łatwego obalenia. Inaczej wygląda sprawa w przypadku testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego. Powierzając spisanie ostatniej woli specjalistom, takim jak Kancelaria notarialna Notariusz Agata Banasik, będziemy mieć pewność oraz gwarancję nie tylko ważności testamentu, ale i tego, że nasza ostatnia wola będzie wyrażona w sposób precyzyjny, niebudzący niczyjej wątpliwości. Przede wszystkim jednak jest to najlepsze zabezpieczenie przed ewentualnymi atakami osób trzecich, które po śmierci testatora mogą być zainteresowane obaleniem testamentu. Ostatnia wola spisana
u notariusza może, na życzenie spadkodawcy, zostać zarejestrowana w Notarialnym Rejestrze Testamentów, dzięki czemu łatwiej będzie do niego dotrzeć. Warto także pamiętać, że testament notarialny może zawierać zapis windykacyjny, na podstawie którego oznaczona osoba nabędzie przedmiot zapisu windykacyjnego z chwilą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).

Ostatnia wola w formie notarialnej może zostać odwołana poprzez sporządzenie nowego testamentu w dowolnej formie (np. pisemnej), a co za tym idzie każda forma testamentu jest w tym zakresie równa.

Testament notarialny jest dla testatora najbezpieczniejszą z wyżej wymienionych form tworzenia ostatniej woli, gdyż, w obecności spadkodawcy, sporządzana jest przez notariusza, będącego tutaj osobą pełniąca funkcję publiczną, który dba o to, by testament był sporządzany zgodnie z przepisami prawa i wolą testatora. 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz