Artykuł sponsorowany

Testament notarialny – co to jest i jak się go sporządza? Kancelaria Notarialna Sławomir Puczyłowski

Testament notarialny – co to jest i jak się go sporządza? Kancelaria Notarialna Sławomir Puczyłowski

Testament jest terminem używanym do opisania rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci. W Polsce wykonywanie testamentów reguluje głównie Kodeks Cywilny, jednak prawo przewiduje kilka form sporządzania tzw. ostatniej woli. Aby testament był skuteczny, tj. nie można go było podważyć, najlepiej jest sporządzić go w kancelarii notarialnej. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Jak wygląda proces sporządzania testamentu?

Zgodnie z polskim prawem dziedziczenie może nastąpić w drodze testamentu lub z mocy prawa, przy czym testament zezwala na przeniesienie określonego majątku po śmierci na określone osoby lub całkowicie wyłącza je z dziedziczenia. W przeciwnym razie spadek zostanie podzielony między spadkobierców zgodnie z ustawą.

Zacznijmy więc od najważniejszego tematu, czyli jak wyrazić swoją ostatnią wolę. Przepisy polskiego prawa dopuszczają kilka form testamentu – wymienimy tu na przykład testamenty ustne i te spisane odręcznie, ale w praktyce są one traktowane jako dokumenty prywatne, które łatwo podważyć. Z tego powodu najbezpieczniejszą formą sporządzenia ostatniej woli jest akt notarialny, który sporządza notariusz, czyli prawnik będący osobą zaufania publicznego, który dzięki swoim uprawnieniom może wystawiać, sporządzać i poświadczać akty z siłą urzędową. Sporządzanie testamentów oferuje Kancelaria Notarialna Sławomir Puczyłowski z Otwocka.

Zalety wynikające ze sporządzenia testamentu notarialnego

Aby testament był skuteczny, najlepiej jest go notarialnie poświadczyć, ponieważ notariusz może wtedy zadbać o jego prawidłową formę i przechować do momentu śmierci spadkodawcy. Dzięki temu nasza ostatnia wola nie zostanie utracona ani zniszczona. Istotne jest również, aby notariusz przekazał spadkodawcy fachową wiedzę prawniczą, co sprawia, że wszelkie wątpliwości co do prawidłowego sporządzenia testamentu mogą zostać szybko rozwiane. Sporządzając testament notarialny w kancelarii notarialnej możemy mieć również pewność, że przygotowany dokument nie będzie zawierał błędów, które mogłyby być podstawą jego późniejszego zakwestionowania.

Następną przesłanką przemawiającą za sporządzeniem testamentu w formie aktu notarialnego jest możliwość wpisania go do Notarialnego Rejestru Testamentów. Stanowi to dodatkowe uwierzytelnienie do dokumentu, praktycznie uniemożliwiając jego obalenie po śmierci testatora. Wpis do rejestru umożliwia również odnalezienie testamentu w sytuacji, gdy bliscy spadkodawcy nie wiedzą, że został on sporządzony.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz