Test na mitomana

Test na mitomana

Każdemu od czasu do czasu zdarza się skłamać. Powody są różne. Czasem ktoś ma złe intencje, innym razem wynika to z chęci obrony. Niektórzy tworzą kłamstwa podświadomie. Kłamstwo może przybrać formy patologiczne. Jak rozróżnić zwykłe kłamstwo od tego patologicznego? Poznaj test, dzięki któremu rozpoznasz mitomana. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w rozmowie z takim człowiekiem.

Na co zwrócić uwagę, jeżeli podejrzewasz, że masz do czynienia z mitomanem?

Podczas rozmowy z potencjalnym mitomanem należy zwrócić uwagę na parę ważnych rzeczy, które mogą wskazywać na to, że twój rozmówca cierpi na pseudologię.

Mitoman będzie chwalił się niezliczonymi osiągnięciami. Z biegiem czasu będą one się powiększać. Jeżeli usłyszysz od niego, że zajął trzecie miejsce na turnieju golfowym, parę miesięcy później dowiesz się, że brał udział w innym turnieju i tym razem go wygrał. Osiągnięcia, o których mówi, będą miały tendencję wzrostową, ale patologiczny kłamca nie będzie w stanie ich udowodnić.

Przykre historie, które opowiadasz, patologiczny kłamca podchwyci od razu. Będzie wmawiał ci, że przeżył podobne z tym wyjątkiem, że on miał o wiele gorzej. Opowiesz mu o swoim pechowym dniu? Jego dzień okaże się także pechowy – z tym wyjątkiem, że oprócz spóźnienia do pracy i zostawienia telefonu w domu, przeżyje wypadek i zachoruje na jednodniowe rzadkie egzotyczne schorzenie.

Pamiętaj, że mitoman będzie chwalił się bujnym życiem towarzyskim. Będzie opowiadał, z kim to się nie umawia wieczorami na piwo – mieszał będzie przy tym fakty, czas i miejsce. Dodatkowo człowiek cierpiący na taką przypadłość, będzie uważał, że zawsze ma rację.

Pomimo tego, że miota się on we własnych opowieściach i opowiada różne wersje tej samej historii, nie da się go przekonać, że to, co mówi nie jest zgodne z prawdą. Mitoman wierzy w swoje opowieści. Jeżeli powie ci, że zepsuł mu się rower i musiał go wyrzucić, a następnego dnia spotkasz go jadącego na tym rowerze, nie wyprowadzi to mitomana z pionu. Wymyśli historię, która uzasadni tę sytuację.

Mitoman zawsze będzie twierdził, że życie doświadcza go najbardziej i on ma w życiu najgorzej, a wszyscy spiskują przeciwko niemu.

Jeżeli powyższe punkty brzmią znajomo i twój kolega, koleżanka czy bliska ci osoba wykazuję cechy mitomana, pamiętaj, że pomoc psychologa może okazać się niezbędna.

Z jakimi innymi chorobami można pomylić patologiczne kłamstwo?

Nie zawsze nieprawda musi być kłamstwem. Czasami może zdarzyć się, że osoba, u której podejrzewamy mitomanię, tak naprawdę ma urojenia i może zmagać się na przykład ze schizofrenią. Tego typu choroby nie są proste do zdiagnozowania. Dlatego, jeżeli zauważymy u bliskiej osoby dziwne zachowania lub skłonności, skonsultujmy się ze specjalistą. Tylko on może prawidłowo zdiagnozować problem.

Bywa, że takie osoby zmagają się także z zaburzeniami lękowymi oraz nerwicowymi. Mitomania często idzie w parze z ADHD, niską samoocenom oraz złym zdaniem na swój temat.

Jak się bronić przed pseudologią?

Pseudologia to choroba, a chory powinien otrzymać specjalistyczną pomoc – przeczytaj, jak leczyć mitomana. Leczenie to nie jest prosta sprawa, ponieważ mitoman nie jest świadomy swojej choroby. Należy nauczyć się umiejętnie rozmawiać z taką osobą i delikatnie wskazywać nieścisłości w jej opowieściach. Mitomania uderza nie tylko w chorego, ale także w rodzinę oraz bliskie osoby chorego.

Źródła tej przypadłości są bardzo różne. Terapia jest równie ważna, co opieka bliskich. Chory musi mieć odpowiednie wsparcie, aby mieć siły, które pozwolą mu podjąć terapię. Szczególnie że leczenie to długi i bolesny proces.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz