Materiał Partnera

Termometr i higrometr, czyli korzystanie z podstawowej aparatury pomiarowej

Termometr i higrometr, czyli korzystanie z podstawowej aparatury pomiarowej

W dzisiejszych czasach zmierzyć można wszystko i niekoniecznie chodzi jedynie o długość czy szerokość przedmiotu. Najbardziej popularnym urządzeniem pomiarowym jest termometr – obecnie nie musi się ograniczać tylko do podłużnego, wypełnionego rtęcią przedmiotu, który bada temperaturę ciała lub tę panującą na zewnątrz lub w pomieszczeniach. Co jeszcze zalicza się do podstawowej aparatury pomiarowej?

Ciepło dokładnie zbadane

Okazuje się, że pod terminem termometr kryje się bardzo dużo typów urządzeń mierzących stopień energii cieplnej panujący w zróżnicowanych warunkach. Najbardziej powszechny to ten, który bada poziom ciepła w naszych domach i mieszkaniach lub poza nimi, pomagając w doborze garderoby dopasowanej do panującej na zewnątrz temperatury. Urządzenia takiego rodzaju najczęściej działają w zakresie od -50oC do +50oC. Poziom energii cieplnej może być jednak zbadany na wielu płaszczyznach, chociażby w gastronomii. Ilekroć przygotowujemy mięso w piekarniku, nakłuwamy je widelcem w celu sprawdzenia miękkości i stopnia upieczenia. Jest na to jednak o wiele prostszy sposób – termometr szpikulcowy. Jak sama nazwa wskazuje, działa on za pomocą specjalistycznego szpikulca, którego końcówką dotyka się pożądanego miejsca w celu określenia jego temperatury. Jeżeli zaś posiadamy piekarnik, który nie ma opcji dokładnego ustawienia poziomu ciepła, jakie ma panować w środku, warto zainteresować się termometrem przeznaczonym do wysokich temperatur. Wytrzymuje on trudne warunki, wykazując odporność nawet do 300oC. Odpowiednich wartości wskazywanych przez termometr oczekujemy też od wody w basenie lub stawie. Ułatwia to komfortowe korzystanie z takiego zbiornika wodnego, jednak urządzenie do pomiaru temperatury musi być wykonane z użyciem właściwych materiałów, odpornych na długotrwałe działanie wilgoci i korozję. Do tego celu używa się termometrów basenowych. Aparaturę pomiarową każdego typu posiada w swojej ofercie firma Thermo Center. P. Kaleta, która zapewnia najwyższą jakość produktów i ich wieloletnie, precyzyjne działanie.

Nie tylko temperatura

Higrometr to specjalne urządzenie, które najczęściej zawiera w sobie również funkcję termometru. Oprócz temperatury, ten typ aparatury pomiarowej bada niezwykle ważny parametr, jakim jest wilgotność powietrza. Zmienia się ona w zależności od panującego ciepła lub chłodu. Zimne powietrze jest w stanie pomieścić małą ilość pary wodnej, z kolei więcej zmieści się jej przy wysokich temperaturach. Od niego zależy nasze samopoczucie – dlatego przy wysokiej wilgotności powietrza latem jest nam duszno i gorąco. Higrometr pozwala na precyzyjny pomiar i określenie stopnia wilgotności panującej w danym pomieszczeniu, to z kolei umożliwia nam podjęcie odpowiednich czynności, np. osuszenia i schłodzenia takiego miejsca. Komfort przebywania w pokoju z wyższą temperaturą i niższą wilgotnością jest większy niż w przypadku chłodniejszych warunków ze zwiększoną ilością pary wodnej w powietrzu. Warto więc posiadać w swoim wyposażeniu termometry każdego rodzaju i higrometr – te podstawowe typy aparatury pomiarowej pozwalają na dość precyzyjne badanie tego, co dzieje się wokół nas. To z kolei pozwala na dopasowanie się do panujących warunków i zwiększenie komfortu przebywania w nich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz