Artykuł sponsorowany

Termoizolacje styropianowe ścian dwu i trzywarstwowych

Termoizolacje styropianowe ścian dwu i trzywarstwowych

Styropian to najczęściej wykorzystywany materiał przy wykonawstwie termoizolacji różnego rodzaju budynków – zarówno przeznaczenia komercyjnego, gospodarczego, jak i mieszkalnego. Na rynku istnieje mnogość jego odmian gatunkowych, a także duża liczba dystrybutorów nasycających rynek w te wyroby. Przy wyborze odpowiedniego styropianu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego parametry techniczne oraz na rodzaj ścian.

Ocena klasy styropianu

Restrykcyjne normy jakościowe dotyczące materiałów termoizolacyjnych pozwoliły na wdrożenie ujednoliconej typologii styropianów. Bardzo ważne jest między innymi oznaczenie EPS, które określa wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszym niż 50 kPa. Najwyższe klasowo produkty mają oznaczenie EPS 100. Do kolejnych zalicza się styropiany EPS 80, 70 i 50. Inwestorzy zawsze zwracają również uwagę na wszystkie dane karty technicznej oraz na deklaracje zgodności produktu. Można znaleźć tam między innymi parametry fizyczno-mechaniczne styropianów: poziom stabilności wymiarowej w określonych temperaturach, stała klasa stabilności wymiarowej, poziom wytrzymałości na zginanie, klasa odporności na ogień, a także jeden z najważniejszych wyznaczników, którym jest współczynnik przenikania ciepła U – dla budynków mieszkalnych powinien on wynosić, w zależności od danego elementu konstrukcji od 0,25 do 1,00 W/m2K. Jeśli chodzi o dystrybutorów tak wysokich jakościowo termoizolacji, jednym z nich jest firma Centrum Dociepleń ARIS, która współpracuje z najlepszymi producentami takimi jak Jantoń 4J, Baumit, Lemar, Weber, Kanuf, Termo Organika, Albaterm, Bolix, czy Genderka.

Płyty styropianowe do ścian dwu lub trzywarstwowych

Każdy element konstrukcyjny budynku może mieć zastosowany styropian innej klasy. Jest to bardzo ważne w projektowaniu termoizolacji, ponieważ sprzyja to wytworzeniu się w późniejszym czasie odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. Większość dzisiejszych budynków budowanych jest w technologii ścian dwu lub trzywarstwowych. W przypadku tych pierwszych zawsze należy wybierać styropian o krawędziach wyprofilowanych we wpust i wypust, dzięki czemu nie wystąpi zjawisko nieszczelności przy łączeniach płyt termoizolacyjnych. Istotna jest również twardość styropianu – dla ścian dwuwarstwowych zawsze wybiera się produkty klasy EPS 70, 80, a nawet 100. Warto wcześniej przygotować tak zwany bilans energetyczny. Drugi rodzaj konstrukcyjny – trzywarstwowy – dzięki zastosowaniu innych technik budowlanych, nie musi być wzbogacany o grube izolacje cieplne. Wystarczy styropian EPS 50. Należy jednak pamiętać o tym, że inne techniki termoizolacji wykorzystuje się przy budowie domu od podstaw, a inne w przypadku modernizacji obiektów. Wszystkie docieplenia muszą współgrać między innymi z systemem sieci grzewczej, z wentylacją (mechaniczną czy grawitacyjną) oraz z wykonaną stolarką okienną i drzwiową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz