Artykuł sponsorowany

Terapia psychodynamiczna – na czym polega i kiedy może być stosowana

Terapia psychodynamiczna – na czym polega i kiedy może być stosowana

Terapia psychodynamiczna to rodzaj psychoterapii i druga obok farmakoterapii podstawowa metoda leczenia zaburzeń psychicznych, zarówno u dorosłych, jak i młodzieży. Jej założenia w pewnym stopniu wspólne są z terapią psychoanalityczną – w obu przypadkach wywodzą się z psychoanalizy Freuda – nie mogą one być ze sobą jednak utożsamiane. W artykule wyjaśniamy, na czym polega terapia psychodynamiczna.

Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?

Terapia psychodynamiczna to metoda leczenia różnych zaburzeń psychicznych, której podstawowym założeniem jest uznanie nieuświadomionych konfliktów psychologicznych za źródło występujących objawów psychopatologicznych. Psychoterapia opiera się przekonaniu, że zdarzenia wyjątkowo trudne spychane są do nieświadomości, co chronić ma nas przed całkowitym załamaniem nerwowym. Jednocześnie jednak w tak nieprzepracowanym konflikcie psychicznym upatrywać można problemów w dalszym życiu – na przykład trauma z dzieciństwa rzutuje na dorosłość. Psychoterapia psychodynamiczna ma na celu odkryć te nieuświadomione konflikty i pomóc pacjentowi je rozwiązać.

Leczenie zaburzeń, jak zawsze w psychoterapii, opiera się na rozmowie z psychoterapeutą. Terapia psychodynamiczna ma pod tym względem jednak formę szczególną. Sesja odbywa się tu twarzą w twarz, co umożliwia obserwację zachowań i reakcji pacjenta. Ważna jest przy tym nie tylko mimika twarzy, ale również wszelkie nerwowe gesty oraz inne aspekty takie jak poruszanie lub unikanie konkretnych tematów czy punktualność. Rozmowy mogą dotyczyć wszystkiego; terapeuta nie zadaje pytań, ale pozwala pacjentowi mówić o tym, o czym chce. Analiza dobieranej tematyki jest jednym z elementów terapii psychodynamicznej.

Psychoterapia dorosłych i młodzieży

Terapia psychodynamiczna znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu rozmaitych zaburzeń. Proponowana jest dorosłym cierpiącym na:

  • depresję;
  • nerwicę;
  • zaburzenia osobowości;
  • choroby psychosomatyczne;
  • lęki;
  • zaburzenia jedzenia.

Pomoc ośrodków takich jak Gdański Ośrodek Psychodynamiczny oferowana jest również w przypadku realnych doświadczeń traumatycznych, kryzysów życiowych czy problemów w relacjach z ludźmi. Psychoterapia młodzieży może być prowadzona, jeśli problemy dotyczą agresywnych myśli skutkujących poczuciem zdezorganizowania, kompulsywnych zachowań, poczucia beznadziejności i braku poczucia własnej wartości.

Nie można określić, jak długo będzie trwała terapia psychodynamiczna. Liczba sesji, jaka konieczna będzie do osiągnięcia poprawy stanu psychicznego pacjenta, będzie inna w zależności od rodzaju oraz skali problemu. Leczenie może trwać kilka miesięcy, ale zdarzają się przypadki, gdzie potrzeba lat, aby osiągnąć zamierzone efekty. Zazwyczaj terapia obejmuje dwa lub trzy spotkania z terapeutą w tygodniu, każde trwające od 45 do 60 minut. Celem psychoterapii jest uzyskanie głębokich i trwałych zmian w osobowości poprzez wyzwolenie od wcześniej nieuświadomionego konfliktu. Często wiążą się z tym też dodatkowe korzyści takie jak poprawa pewności siebie czy funkcjonowania z samym sobą oraz innymi ludźmi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz