Materiał Partnera

Terapia manualna stóp. Dostępne metody

Terapia manualna stóp. Dostępne metody

Problem nieprawidłowego ułożenia stopy dotyczy coraz większej liczby dzieci. Jednak można z nim walczyć już od pierwszych miesięcy życia malucha. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie terapii manualnej stóp. Przynosi ona duże efekty, jednak wymaga dyscypliny i regularnego wykonywania ćwiczeń z dzieckiem. Jak wygląda terapia manualna stóp? W jaki sposób się ją wykonuje?

Terapia manualna stóp – co to takiego?

Terapia manualna stóp nazywana jest także trójwymiarową lub trójpłaszczyznową. Metoda ta opiera się na trzech założeniach, a mianowicie:

  • na fizjologicznym rozwoju stopy dziecka
  • na fizjologicznej aktywności stopy
  • na ocenie stopy pod względem jej wymiarów – długości, szerokości oraz wysokości.

Terapia manualna została stworzona przez Barbarę Zukunft-Huber. Ma ona na celu rehabilitację, ale przede wszystkimi jak najtrafniejsze na zdiagnozowanie problemu wady stopy. Jest szczególna przydatna w przypadku określania nieprawidłowości u dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Jakie deformacje można zdiagnozować oraz leczyć dzięki terapii manualnej? Stosuje się ją w przypadku stóp sierpowatych, płasko-koślawych, końskich, końsko-szpotawych, a nawet u dzieci z problemami związanymi ze stawami biodrowymi. Można ją także przeprowadzać, kiedy wady te nakładają się na siebie.

Trójwymiarowa terapia manualna, jeżeli zostanie rozpoczęta odpowiednio wcześnie, jest sposobem na uniknięcie interwencji chirurgicznej. Musi być jednak przeprowadzana regularnie przez okres nawet do kilkunastu miesięcy” – mówi specjalista z ośrodka Revita N.Z.O.Z.

Na czym polega terapia manualna stóp?

Na początku terapii manualnej ocenia się oczywiście kończyny dolne, ale dokonuje się tego w odniesieniu do postawy całego ciała i wzorców ruchowych danego pacjenta. Specjalista wykorzystuje w tym celu chwyty diagnostyczne, które pozwalają dokładnie zobrazować problem.

Następnie na podstawie wyniku takiego badania dobiera się odpowiedni zestaw ćwiczeń. Ich rodzaj jest zawsze uzależniony od występującej wady. Rehabilitanci wykonują z pacjentem ćwiczenia rozciągające mięśnie stopy. Ich celem jest przywrócenie jej poprawnego ustawienia, co wiąże się z prawidłową pracą kończyn dolnych. Po ćwiczeniach stopa jest bandażowana – stosowana jest do tego specjalna technika.

Na początku terapii manualnej stopy konieczne są spotkania z fizjoterapeutą. Jednak w czasie zajęć rodzice otrzymują instrukcję, jak przeprowadzać rehabilitację samodzielnie w domu. Uczą się, jak powinny wyglądać ćwiczenia oraz jak właściwie bandażować stopę. Dzięki temu można zintensyfikować terapię, co skutkuje lepszymi efektami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz