Materiał Partnera

Terapia głodówką – dla kogo post dr Dąbrowskiej?

Terapia głodówką – dla kogo post dr Dąbrowskiej?

Terapia głodówką, czyli zdobywający coraz większą popularność post dr Dąbrowskiej, to sposób zarówno na oczyszczenie organizmu, jak i nowatorska metoda leczenia polecana przy wielu schorzeniach. Czy zastosowanie terapii głodówką, zwanej również dietą owocowo-warzywną, faktycznie przynosi rezultaty? Jakich zasad należy przestrzegać, przechodząc na post? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Na czym polega terapia głodówką?

Post polega na spożywaniu określonych produktów przez okres od kilku dni do kilku tygodni. Celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Dr Dąbrowska, która opracowała terapię głodówką, uważa, że w ten sposób organizm odzyskuje naturalną zdolność do regeneracji. W efekcie pacjent czuje się lepiej, a niektóre choroby ustępują. Jak to możliwe? Wpływ na to mają owoce i warzywa, których są silnymi antyoksydantami.

Wiele osób, które skorzystały z terapii głodówką podkreśla, że najtrudniejsze są pierwsze dni. Wówczas organizm „przestawia się” na nowy sposób odżywania, a efektami ubocznymi mogą być np. senność, nerwowość czy drżenie rąk.

Dla kogo jest post dr Dąbrowskiej?

Przestrzeganie zasad postu wymaga silnej woli. Osoby, które potrzebują wsparcia, powinny skorzystać z oferty ośrodków specjalizujących się w przeprowadzaniu kuracji zdrowotnych. Przykładem takiej placówki jest Jarosławskie Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne im. Ojca Pio w Radawie. Kto powinien rozważyć skorzystanie z postu dr Dąbrowskiej?

Przejście na terapię głodówką poleca się przede wszystkim osobom o osłabionej odporności, które często mają problem z infekcjami np. wirusowymi. Również pacjenci z problemami natury hormonalnej powinni wypróbować post. Dr Dąbrowska zaleca go również osobom ze schorzeniami neurologicznymi, np. chorobą Parkinsona czy zaburzeniami pamięci. Ponieważ efektem ubocznym terapii jest utrata wagi, wskazaniem jest także nadwaga.

Jakie pokarmy są dozwolone podczas terapii głodówką?

Trzonem postu dr Dąbrowskiej są warzywa i owoce. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to na liście znajdują się m.in. warzywa:

  • korzeniowe – marchew, pietruszka, rzodkiewka,
  • cebulowe – czosnek, por, cebula,
  • dyniowate – dynia, ogórek, kabaczki.

Spis owoców, które można spożywać, jest zdecydowanie krótszy. Dr Dąbrowska zaleca przede wszystkim owoce niskocukrowe, np. jabłka i grejpfruty. Terapia głodówką obejmuje również niewielkie ilości jagód. Zakazane są wszelkie słodkie owoce.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, w czasie postu należy odstawić wszelkie używki. Poza papierosami, mowa również o niezdrowych napojach, np. kawie i herbacie. Niedozwolone jest także spożywanie słodyczy i mleka.

Jak często przeprowadzać post dr Dąbrowskiej?

W ostatnim czasie wiele mówi się o korzyściach płynących z terapii głodówką. Wiele osób zapomina jednak, że po zakończeniu etapu postu, trzeba jeszcze wdrożyć pełnowartościową dietę. Wówczas, poza owocami i warzywami, można jeść m.in.: pełne ziarna, ryby i oliwę
z  oliwek. Przy spożywaniu zdrowych produktów terapię głodówką wystarczy przeprowadzać profilaktycznie, np. przez tydzień w roku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz