Artykuł sponsorowany

Tensometr – poznaj zasady działania

Tensometr – poznaj zasady działania

Czujniki tensometryczne to kluczowe elementy urządzeń do pomiaru sił ściskających, rozciągających i naprężeń. Można je spotkać w układach automatyki, w których dokonuje się pomiarów wagowych, np. ciężaru zbiorników magazynujących surowce. Sensory instalowane są zazwyczaj pod podporami zbiornika bądź platformy. Zintegrowane z innymi miernikami pozwalają gromadzić pełne dane dotyczące masy oraz dozowania surowców.

Tensometry – zasady działania i rodzaje

Czujniki tensometryczne to specjalny typ czujników siły. Ich instalacja jest prosta i szybka – wystarczy przykręcić urządzenie do miejsca zastosowania z zewnątrz. Pomimo że nie mierzą siły bezpośrednio, ich wskazania są niezwykle precyzyjne. Tensometr znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie deformacje wywołane przez działanie sił zewnętrznych muszą być wykryte na stałych elementach. Do przeniesienia odkształcenia dochodzi przez tarcie połączenia z części stałej do czujnika transduktorowego.

Rodzaje tensometrów – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju tensometru jest zależny od kilku czynników m.in. materiału, rodzaju obciążeń czy temperatury pracy. Najbardziej uniwersalne wydają się tensometry oporowe wykorzystywane przy pomiarach laboratoryjnych i użytkowych, które charakteryzują się dużą czułością i precyzją. Co więcej, mają kompaktowe wymiary i wykazują odporność na drgania, wstrząsy i wysokie temperatury. Zasada ich działania opiera się na właściwościach drutu metalowego, który zmienia rezystancję wraz ze zmianą długości. W ofercie dobrych producentów czujników, takich jak Baumer, znajduje się wiele rodzajów tensometrów, które różnią się między sobą kształtem i ułożeniem elementu oporowego. Największą popularnością wśród klientów cieszą się tensometry oporowe foliowe złożone z siatki rezystancji w formie wężykowej wykonanej z metalowej folii i zespolonej klejem z podkładką nośną.
Podsumowując, przetworniki tensometryczne to najbardziej ekonomiczny sposób na uzyskanie wiarygodnych i precyzyjnych pomiarów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz