Artykuł sponsorowany

Ten składnik odmieni nie tylko Twoją dietę, ale i stan zdrowia

Ten składnik odmieni nie tylko Twoją dietę, ale i stan zdrowia

Wyjątkowe właściwości i pozytywny wpływ na nasze zdrowie wszelkiego rodzaju kiszonek, jest znany już od stuleci. Kiedyś była to jedna z podstawowych form konserwowania żywności. Jednak wśród kiszonek na szczególną uwagę zasługuje kapusta kiszona, określana mianem naturalnego probiotyku i lekarstwa na liczne przypadłości. Czy faktycznie tak jest? Co kryje w sobie nasz narodowy specjał? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Kapusta kiszona i proces kiszenia

Kapusta kiszona powstaje z normalnej kapusty, która najpierw zostaje drobno poszatkowana, a następnie poddana procesowi fermentacji. Do tego konieczne jest stworzenie korzystnych warunków, czyli ograniczenie dostępu do tlenu oraz zasolenie. Podczas fermentacji dochodzi do rozłożenia cukrów przez bakterie obecne na liściach świeżej kapusty i powstania kwasu mlekowego, który odpowiedzialny jest za charakterystyczną kwaśność kapusty kiszonej. Dobrej jakości kapusta, jej właściwe przygotowanie, a następnie odpowiednie przechowywanie mają bezpośredni wpływ na ostateczny smak kapusty. Właśnie dlatego, kupując kiszonki, szczególnie w większych ilościach, powinniśmy korzystać ze sprawdzonych źródeł. Na polskim rynku jednym z nich jest Zakład Produkcyjno-Handlowy Bogusława Dałek, który posiada bardzo różnorodną ofertę produktów pochodzących od cenionych producentów.

Wartości odżywcze kapusty kiszonej

Odpowiednia jakość kupowanych przez nas kiszonek ma tak duże znaczenie, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie utraciły one swoich wartości odżywczych. Tych natomiast kapusta kiszona ma bardzo dużo. To przede wszystkim źródło wielu witamin – C, A, B, E i K, a także licznych minerałów w tym m.in. magnezu, potasu, wapnia, sodu i żelaza. Z kolei tak bogaty skład ma doskonały wpływ na układ odpornościowy, stan jamy ustnej oraz układ trawienny. Przeciwdziała także licznym chorobom. Dodatkowo zawartość przeciwutleniaczy skutecznie wpływa na kondycję skóry oraz spowalnia proces jej starzenia się. Oprócz tego, jak już zostało wspomniane wcześniej, proces fermentacji i jego produkty w postaci kwasu mlekowego oraz dobroczynnych bakterii sprawiają, że kapusta kiszona to doskonały naturalny probiotyk.

Kapusta kiszona w diecie

Jedną z największych zalet stosowania kapusty kiszonej w diecie jest jej bardzo niska kaloryczność, a jednocześnie wiele możliwości wykorzystania w różnorodnych potrawach. W formie nieprzetworzonej można przyrządzić z niej idealny dodatek do każdego obiadu w postaci klasycznej surówki. Ale równie popularny jest kapuśniak, bigos czy łazanki. Kapustę wykorzystuje się też do różnego rodzaju farszów np. do krokietów i pierogów. Ciekawym rozwiązaniem jest także robienie z kapusty kiszonej soku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz