Materiał Partnera

Technologie tłoczenia w produkcji masowej

Technologie tłoczenia w produkcji masowej

Tłoczenie to jedna z metod obróbki plastycznej. Obejmuje wiele technik i pozwala nadawać np. metalowym elementom niemal dowolne kształty w sposób szybki i powtarzalny. Dlatego technologie tłoczenia zajmują szczególne miejsce w masowej produkcji części metalowych i są używane w niezliczonych branżach. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie możliwości daje tłoczenie i co w ten sposób powstaje.

Metody tłoczenia wykorzystywane w masowej produkcji elementów metalowych

Tłoczenie polega na formowaniu, łączeniu i rozdzielaniu materiałów przy pomocy pras lub innych urządzeń nazywanych zbiorczo tłocznikami. Tłoczeniu poddaje się zazwyczaj płyty, folie i blachy.

Szczególnym rodzajem tłoczenia, w którym materiał pozostaje w jednym kawałku, a zmienia się jedynie jego kształt, jest tzw. tłoczenie – kształtowanie – mówi specjalista z firmy Metal Bernat.

Wyróżnia się trzy podstawowe grupy czynności zaliczanych do tłoczenia. Są to: cięcie, kształtowanie i łączenie.

Do cięcia zalicza się takie czynności, jak m.in.: wycinanie, dziurkowanie, nacinanie, odcinanie. Kształtowanie obejmuje z kolei: wyciskanie, profilowanie, dociskanie, wywijanie, znakowanie, skręcanie i inne. Do technologii łączenia zaliczają się m.in.: zaginanie, rozpęczanie, wywijanie, zawijanie obrzeża.

Metale zaliczają się do materiałów plastycznych, co oznacza, że można je poddawać tłoczeniu. W tej technologii obrabia się m.in. blachy stalowe. Co z nich powstaje? O tym dalej!

Zastosowanie tłoczenia w produkcji masowej

Tłoczenie pozwala wytwarzać metalowe elementy szybko przy ich dużej powtarzalności i przewidywalności właściwości końcowego wyrobu. Jednocześnie koszt wyprodukowania jednej sztuki jest bardzo niski, co sprawia, że metoda ta jest chętnie stosowana na dużą skalę.

Do elementów powstających przez tłoczenie zaliczają się w dużej mierze drobiazgi, których na co dzień nie zauważamy, a które ułatwiają nam życie. Są to m.in. elementy mechanizmów w zawiasach i szufladach naszych mebli, części do huśtawek, wózków czy leżaków, kątowniki, łączniki i wieszaki do kartongipsu, podkładki, nity, bolce.

Ponadto tłoczy się metalowe elementy dekoracyjne, np. ozdobne części do lamp i żyrandoli, a ponadto dekle i podsufitki, które podnoszą estetykę domowego oświetlenia. Przykładem tłoczonych dekoracji metalowych może być szeroka gama metalowych liści dostępna w ofercie firmy Metal Bernat.   

To zaledwie drobny wycinek możliwości, jakie daje tłoczenie. W ten sposób powstają m.in. metalowe naczynia i sprzęty kuchenne, elementy stolarki okiennej i drzwiowej, monety, blachę trapezową, części karoserii samochodowej, tablice rejestracyjne, listwy, guziki i wiele, wiele innych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz