Materiał Partnera

Technologie produkcji elementów gumowych

Technologie produkcji elementów gumowych

Artykuły gumowe pojawiają się w wielu gałęziach przemysłu oraz produktach końcowych. Dla przykładu rozkładając na czynniki pierwsze samochód zyskujemy obraz tego jak wiele elementów gumowych znajduje się w jego konstrukcji. Powstają one w wyniku zaawansowanych procesów technologicznych. W dzisiejszym artykule omówimy pokrótce jak powstają artykuły gumowe i jakiego rodzaju produkty otrzymujemy w ich wyniku.

Przetwórstwo elastomerów

Ogół procesów, które składają się na produkcję artykułów gumowych możemy określić mianem przetwórstwa elastomerów. Chodzi tu przede wszystkim o przetwarzanie mieszanki gumowej w taki sposób, aby nadać jej ściśle określoną formę. Ale to nie wszystko. Bardzo ważny jest również skład chemiczny takiej mieszanki. To właśnie on nadaje produktom końcowym określonych właściwości fizycznych jak wytrzymałość, elastyczność czy sprężystość. Elementy stabilizujące będą wymagały nieco innej mieszanki, aniżeli w przypadku elementów amortyzujących. Prawidłowy dobór poszczególnych składników oraz parametrów związanych z obróbką ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Walcowanie i konfekcjonowanie

Procesami, które należy opisać w pierwszej kolejności są bez wątpienia walcowanie i konfekcjonowanie. Walcowanie odbywa się w specjalnych maszynach nazywanych walcarkami. W trakcie procesu dochodzi do podgrzania i wymieszania składników mieszanki gumowej. Proces ten odbywa się jeszcze przed konfekcjonowaniem. W trakcie walcowania można nadać płatom gumowym odpowiednią, ustalaną indywidualnie grubość.

Kolejnym etapem jest przygotowanie konfekcji gumowej, która jest wymagana w procesie wulkanizacji. W trakcie konfekcjonowania mieszanka gumowa jest wyciskana przez różnego rodzaju wymienne ustniki. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie pożądanego kształtu oraz masy półproduktu. Co istotne maszyny stosowane do konfekcjonowania pozwalają na uzyskanie dokładności do 0,1 grama. Wydajność dobrej jakości maszyny sięga kilkudziesięciu tysięcy elementów na godzinę.

Wulkanizacja

W trakcie procesu wulkanizacji stosuje się metodę wtrysku, prasowania oraz przetłoku. Proces wulkanizacji pozwala wyprodukować nie tylko artykuły gumowe, ale również gumowo-metalowe oraz gumowe z dodatkiem tworzyw sztucznych. Warto podkreślić możliwość zastosowania bardzo zróżnicowanych mieszanek gumowych jak np. akrylowe, etylenowo-akrylowe, silikonowe, fluorowe, butadienowe i wiele innych. Prawidłowy dobór mieszanek pozwala uzyskać określone właściwości produktów końcowych.

Fosforanowanie

W przypadku produkcji artykułów gumowo-metalowych stosuje się przeważnie proces fosforanowania. Celem fosforanowania jest czasowe zabezpieczenie metalu przed procesami korozji. Jednocześnie zabieg ten poprawia przyczepność metalu z gumą. Dzięki temu wyprodukowana część jest odporna na korozję, a połączenie zupełnie różnych materiałów jest trwałe.

Jakość, trwałość oraz właściwości fizyko-chemiczne produkowanych elementów zależą nie tylko od wiedzy i doświadczenia, ale także doboru odpowiedniej mieszanki i nowoczesnych maszyn. Wszystkie te elementy posiada przedsiębiorstwo Nabor z Kraśnika, które zajmuje się profesjonalną obróbką metali oraz produkcją artykułów gumowych. Długa lista realizacji i współpracujących firm jest dla nich najlepszą rekomendacją.

Opracowanie:
Kraśnik, Fabryczna 6
tel. 81 825 77 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz