Materiał Partnera

Technologia Waterjet - na czym polega?

Technologia Waterjet - na czym polega?

Już od 40 lat w wielu rodzajach przemysłu swoje triumfy święci technologia Waterjet. Na czym polega i jakie są jej główne zalety? Okazuje się, że jest ich niemało, a zastosowanie jej w przemyśle jest bardzo szerokie.

Na czym polega Waterjet?

W latach 70. ubiegłego wieku narodziła się technologia Waterjet. Polega ona na czyszczeniu lub przecinaniu materiałów o różnej twardości strumieniem wody pod ciśnieniem. Prędkość strugi przekracza 300m/s (dla porównania prędkość dźwięku to 340,3 m/s), a sama technologia pozwala na przecięcie nawet tytanu!

Trudno sobie wyobrazić, że woda, choćby nie wiadomo pod jakim ciśnieniem, jest w stanie przeciąć metal taki jak stal. Jest to oczywiście niemożliwe, dlatego oprócz samej wody wykorzystuje się też dosypane do niej ścierniwo (garnet) i dopiero taką mieszanką tnie się najtwardsze materiały. Nazywa się to "Abrasive water jet". Woda przechodzi przez dyszę wodną, zasysa ścierniwo. Następnie powstaje mieszanina wody i ścierniwa, która pod ciśnieniem, strugą tnie materiał.

Istnieje polskie nazewnictwo na tę technologię: obróbka hydro-ścierna lub wodno-ścierna, ale w praktyce, szukając maszyn z takimi możliwościami, posługujmy się nazwą "Waterjet".

Zalety Waterjet

Technologia Waterjet ma wiele zalet. Jest to metoda przede wszystkim bardzo precyzyjna. Można ciąć nią materiały bardzo cienkie (od 170 mm) i wycinać malutkie otwory (od 1,2 mm). Oczywiście możliwe jest też wycinanie wzorów. Jest tak dokładna, że nie powstają błędy, które trzeba później naprawiać, typu mikropęknięcia czy odkształcenia albo poszarpane krawędzie - oszczędza się czas i obniża koszty. Można w ten sposób ciąć każdy materiał - zaczynając od miękkiej gumy czy pianki, przez ceramikę, aż po kamienie i stal. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie fakt, że w zastosowaniu Waterjet nie podwyższane są temperatury i nie mają one wpływu na tworzywo.

Oprócz tego metoda ta jest bardzo bezpieczna dla pracowników - nie powstają przy jej użyciu żadne szkodliwe substancje czy opary.

Waterjet ma szerokie zastosowanie, a więc i maszyn opartych o tę technologię jest wiele. Są na przykład firmy, które sprzedają precyzyjne urządzenia do cięcia wodą, takie jak  Maszyny-Polskie. Możemy też wodę połączyć z inną technologią i kupić m.in. wycinarki wodno-plazmowe. Warto poszukać tego, co najlepiej będzie odpowiadało potrzebom naszego przedsiębiorstwa.

Gdzie potrzebny jest Waterjet?

Mnogość materiałów, w których wykorzystywana jest technologia Waterjet jest niepoliczalna. Od firm produkujących płytki, przez te, które wytwarzają opakowania aluminiowe. Od pracy ze stalą konstrukcyjną, po szkło pancerne, przy drewnie i ubraniach, aż po metale ocynkowane - Waterjet przyda się w każdej fabryce. Będzie niezrównana przy produktach indywidualnych, jak i skali masowej. Jej plusem jest też niski koszt energetyczny i brak potrzeby zastosowania dodatkowych środków chemicznych - jest więc nie tylko niskoemisyjna, wydajna i tania, ale też ekologiczna.

Opracowanie:
Toruń, Marii Skłodowskiej-Curie 41
tel. 604 820 313
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz