Materiał Partnera

Technologia prefabrykacyjna przy wznoszeniu konstrukcji stalowych

Technologia prefabrykacyjna przy wznoszeniu konstrukcji stalowych

Dzisiaj obok budownictwa murowanego i drewnianego, bardzo wysokim udziałem rynkowym wyróżnia się to związane z konstrukcjami stalowymi – halami magazynowymi, pawilonami sklepowymi, chłodniami, czy obiektami sportowymi. Opłacalność wznoszenia ich z elementów metalowych, wynika z ich taniości, a także z wykorzystania technologii prefabrykacyjnej. To dzięki niej konstrukcje stalowe powstają błyskawicznie!

Czym jest technologia prefabrykacyjna?

Technologia prefabrykacyjna jest dzisiaj bardzo nowoczesną formą budownictwa gospodarczego, a także przemysłowego i komercyjnego. Polega ona bowiem nie na budowaniu obiektów, ale na ich montowaniu z wcześniej przygotowanych, większych, scalanych ze sobą w odpowiedni sposób konstrukcji. Są one produkowane w specjalnych ośrodkach przemysłowych, a następnie dostarczane na place budowy wielotonażowymi pojazdami mogącymi przewozić materiały o dużych gabarytach. Po ich segregacji, firmy budowlane specjalizujące się w technologiach prefabrykacyjnych, mogą przystępować do działań montażowo-budowniczych. Tu warto wiedzieć, że obecnie prefabrykaty stanowią najczęściej konstrukcje stalowe, ale ich potencjał dotyczący materiałów betonowych rośnie. Obie grupy produktowe były masowo wykorzystywane podczas np. inwestycji ERUO 2012, kiedy to prefabrykacyjna technologia w Polsce została szczególnie doceniona, dzięki możliwości optymalizowania logistyki inwestycji – krótszy czas ich realizacji, wpływa na obniżone koszty!

Konstrukcje stalowe w polskim środowisku budowlanym

Konstrukcje stalowe tak, jak już wspomniano, obecnie są w polskim środowisku budowlanym bardzo szeroko wykorzystywane. Odpowiednie materiały wykończeniowe, pozwalają bowiem na obniżanie nie tylko kosztów poprzez przyśpieszony proces inwestycyjnym, ale także dzięki zastosowaniu elementów tanich i zapewniających w późniejszym czasie energooszczędność eksploatacyjną. Przykładem może być zastosowanie szkieletów ze stali (S235, S275, S355), obudowanych specjalnymi płytami warstwowymi. Wykorzystuje je między inny firma Tombud System, która słynie ze stawiania hal magazynowych, hal przemysłowych, pawilonów, kiosków, czy też wielkopowierzchniowych obiektów sportowych. Warto wiedzieć, że nie każde przedsiębiorstwo budowlane, może działać w sektorze konstrukcji stalowych. Wymagane są specjalne uprawnienia; nowoczesny sprzęt – dźwigi, osprzęt do montażowych prac wysokościowych, pojazdy transportowe o dużym tonażu; a także szeroka wiedza dziedzinowa (projektowa, wykonawcza, czy ta związana z modernizacjami).

Opracowanie:
Oborniki, Staszica 44
tel. 612 975 670
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz