Artykuł sponsorowany

Technologia nowoczesnego budownictwa – płyty fundamentowe grzewcze

Technologia nowoczesnego budownictwa – płyty fundamentowe grzewcze

Nowoczesne budownictwo wykorzystuje przy wznoszeniu budynków, a zwłaszcza domów jednorodzinnych wolno stojących technologię płyt fundamentowych grzewczych. To one zastępują tradycyjne systemy fundamentowe, zwłaszcza przy mniej nośnych gruntach, bardziej skomplikowanych kształtach bryły budynku lub przy chęci zrealizowania całej inwestycji w sposób błyskawiczny. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są płyty fundamentowe grzewcze, które zapewniają wnętrzom domów wysokie jakościowe i energooszczędne ogrzewanie.

Budowa płyt fundamentowych

Płyty fundamentowe z systemami grzewczymi są wykonywane w wielu etapach. Pierwszym z nich jest wymiana gruntu rodzimego i zastąpienie go odpowiednim materiałem izolacyjnym (termoizolacyjnym i hydroizolacjami). Najczęściej jest to żwir lub pospółka. Na terenie z wymienionym gruntem wykonuje się wytyczenia budynku wraz z izolacją pionową – stanowią ją elementy brzegowe obrysu płyty. Kolejne etapy zakładają przeprowadzenie odpowiednich instalacji wodno-kanalizacyjnych z przepustami, co umożliwia późniejsze wykonanie izolacji termicznej poziomej oraz wszystkich zbrojeń. Ważną częścią budowy płyty fundamentowej jest montaż systemu grzewczego, który musi być zaprojektowany tak, aby zapewniać przekaz ciepła na całej powierzchni płyty. Całą pracę nad budową płyty wieńczy zalanie jej betonem oraz późniejsze zatarcie. Dzięki temu podłoże jest bezpośrednio przygotowane na działania wykończeniowe – zakładanie paneli, drewna czy glazury. Polecaną firmą projektującą i wykonującą płyty fundamentowe jest przedsiębiorstwo Termico.

Kiedy wykorzystuje się płyty fundamentowe

Płyty fundamentowe można wykorzystać przy budowie dowolnego obiektu mieszkalnego, dlatego technologia ta jest szeroko wykorzystywana w krajach zachodniej Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. W Polsce technika ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jest stosowana głównie w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to skomplikowany kształt domu. Przy budowie domu na planie jak najbardziej zbliżonym do kwadratu nie ma problemu z budową tradycyjnego fundamentu. W przypadku zastosowanie innych kształtów, tradycyjna metoda generuje znacznie większe koszty, a także późniejsze problemy architektoniczne przy wznoszeniu. Drugi przypadek stosowania płyt fundamentowych występuje wtedy, kiedy grunt posadowienia fundamentu jest mało nośny. Nowoczesna technika płyt fundamentowych przenosi ciężkość całej konstrukcji na większy obszar niż tylko ławy, co pozwala na zwiększenie jej stabilności. Trzeci powód zastosowania płyt fundamentowych to chęć zastosowania techniki ogrzewania podłogowego – wtedy cała instalacja wykonywana jest w trakcie wykonawstwa płyty, co pozwala na szybsze oddanie domu do użytku.

Zalety wykorzystania płyt fundamentowych

Wykorzystanie płyt fundamentowych wiąże się z wieloma zaletami. Technika ta pozwala na realizację całego przedsięwzięcia budowy fundamentu wraz z systemem grzewczym zaledwie w czasie jednego lub dwóch tygodni roboczych. Olbrzymią zaletą jest również wykorzystanie specjalnych izolacji przeciwwilgociowych, które wykazują lepsze właściwości niż hydroizolacje fundamentów tradycyjnych. Płyty fundamentowe są również innowacyjne konstrukcyjnie dzięki braku konieczności wykonywania głębokich wykopów – mogą one zakładać tylko 50 centymetrów głębokości, co umożliwia szybsze realizowanie budowy domu.

Płyty fundamentowe grzewcze z systemem wodnym

Coraz więcej osób decyduje się na budowę płyty fundamentowej wraz z systemem grzewczym. Pozwala to na zainstalowanie odpowiednich przewodów już w fazie wznoszenie fundamentu. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale i innowacyjne rozwiązanie, które ma swoje uzasadnienie konstrukcyjne. System grzewczy wodny pozwala bowiem na stałe zapewnianie odpowiedniej temperatury podłogi (21-24 stopnie Celsjusza) bez powstawania prądów kondensacyjnych, które charakterystyczne są przy ogrzewaniu napowietrznym. Warto wiedzieć, że płyty grzewcze to nie tylko ergonomiczny sposób eksploatowania energii, ale też świetne rozwiązanie dla osób dbających o zdrowie. Wnętrza domów z podłogowymi systemami grzewczymi wodnymi pozbawione są kurzu w powietrzu.

System sterowania ogrzewaniem podłogowym

Płyty fundamentowe z systemem ogrzewania wymagają zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Do takich zalicza się wykorzystywaną przez najlepszych wykonawców instalację Danfoss CF2+, która nie wymaga prowadzania przewodów w ścianach. Dzięki temu miejsce montażu może zostać wybrane dowolnie, a czujnik temperatury na podczerwień zawsze idealnie będzie dobierał ilość emitowanego ciepła w danym wnętrzu. Warto wiedzieć, że w przypadku płyt fundamentowych można wybrać również system ogrzewania podłogowego sterowanego przewodowo – przykładem takiej instalacji przewodowej jest FH-Wx.

Opracowanie:
Borowie, Bankowa 13
tel. 664 745 512
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz