Artykuł sponsorowany

Techniki przecierania drewna – mobilne usługi firmy Trak Serwis

Techniki przecierania drewna – mobilne usługi firmy Trak Serwis

Przecieranie drewna to etap konieczny do podjęcia jego dalszej obróbki. Jest to fachowe określenie na przetwarzanie surowych bali drewna w tarcicę. Ta jest materiałem budowlanym obrabianym dalej aż do uzyskania potrzebnego produktu. Tarcicą może być zarówno belka, jak i deska. Technik przecierania istnieje kilka, dlatego warto wiedzieć, która przynosi jakie efekty. O tym opowiadają specjaliści z firmy Trak Serwis.

Siedem metod

Wybór sposobu przecierania drewna zależy od rozmiarów i rodzaju bali, a także od późniejszego przeznaczenia tarcicy. Pierwszą metodą jest przetarcie jednokrotne, czyli tak zwane cięcie drewna „na ostro”. W tym specjalizuje się Tartak Mobilny Trak Serwis. Po jednym przejściu traka otrzymujemy w ten sposób nieobrzynane deski lub bale. Jeżeli kłoda nie ma zewnętrznych sęków, to deskom z bocznej części nadaje się zazwyczaj mniejszą szerokość niż tym z części środkowej. Zwiększa to ich użyteczność.

Przetarcie jednodzielne występuje wtedy, gdy z jednej kłody uzyskujemy jeden krawędziak lub jedną belkę. Jeśli otrzymamy dwa krawędziaki lub dwie belki – jest to przetarcie dwudzielne. W przypadku trzech i więcej – wielodzielne. Przetarcie dwukrotne, inaczej nazywane też przetarciem z pryzmowaniem, polega na przecieraniu kłód dwa razy. Za pierwszym razem obrabia się boczne części. Tak uzyskaną belkę obraca się następnie o dziewięćdziesiąt stopni i przeciera na deski lub bale jednakowej grubości.

Przetarcie promieniowe wykorzystywane jest rzadko, ponieważ służy do uzyskania tarcicy promieniowe. Stosuje się je ze względu na koszty w przypadku grubych kłód. Przetarcie styczne polega na przecięciu równolegle od osi do pnia, tak aby na tarcicy wyraźnie widoczne były słoje roczne – im dalej od środka pnia, tym żywsze. Przetarcie połówkowe stosuje się wyłącznie do drewna dębowego w celu uzyskania wysokiej klasy tarcicy. Przetarcie krzyżowe to przetarcie drewna okrągłego na cztery krawędziaki z otwartym rdzeniem.

W tartaku i na miejscu

Ze względu na powstające niekiedy sprecyzowane potrzeby, na które przeznaczona zostanie tarcica, wożenie drewna do tartaku może nie być korzystne. W takim przypadku lepiej zwrócić się do tartaku mobilnego. Takie usługi oferuje Trak Serwis. Działalność taka pozwala na przecieranie drewna u klienta, co prowadzi do oszczędności w czasie – nie ma potrzeby transportu. Uzyskana po przecieraniu tarcica musi być odpowiednio składowana na placu budowy. Nie może ulec zawilgoceniu, a jednocześnie należy stworzyć warunki, w których woda będzie mogła odparowywać z drewna.

Tartak Trak Serwis oferuje nie tylko cięcie na ostro, ale również cięcie do kantu, które polega na przecięciu drewna w dwóch wymiarach poprzecznych. Jest to popularna metoda stosowana do produkcji elementów konstrukcyjnych budynków. Wszystkie produkty są dokładnie obrzynane z dwóch stron do zadanych wymiarów, z wyjątkiem desek fladrowych Oprócz tego, firma oferuje produkcję desek, kantówek, bali, łat, krokwi i belek. Usługi realizowane są na terenie województwa warmińsko-mazurskiego według życzenia klientów. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz