Materiał Partnera

Taśmy transporterowe – ich zastosowanie i przeznaczenie

Taśmy transporterowe – ich zastosowanie i przeznaczenie

Robiąc zakupy nie zastanawiamy się, jak wiele procesów wdrożono, by interesujący nas produkt znalazł się w naszym koszyku. Aby proces produkcji odbywał się sprawnie, niezbędne jest korzystanie z instalacji, za pomocą których można transportować wyprodukowane dobra. I tu niezbędne są wszelkiego rodzaju taśmy transporterowe.

Taśma jako podstawowy element urządzeń transportujących

Właściwe i efektywne działanie systemów przenośnikowych to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na funkcjonowanie zakładów, które korzystając z tego typu urządzeń. Mają one bezpośredni wpływ na planowanie produkcji i zarządzanie kosztami. Wszelkiego rodzaju przenośniki używane są od wielu lat jako najbardziej efektywna metoda transportu, zazwyczaj na krótkich dystansach. W chwili obecnej jest wiele branż korzystających z tego typu urządzeń. Są to między innymi branże spożywcze, drzewne, motoryzacyjne, metalowe, wydobywcze, logistyczne i wiele innych. Śmiało można jednak powiedzieć, że taśmy przenośnikowe mają zastosowanie we wszystkich zakładach produkcyjnych, w których znajdują się maszyny zaprojektowane z myślą o transportowaniu produktów. Należy również pamiętać, że poszczególne taśmy przenośnikowe muszą być dostosowane do rodzaju transportowanego produktu. Przykładem może być przemysł spożywczy, gdzie bezpośredni kontakt z żywnością wymusza na producentach odpowiednie zabezpieczanie taśm tak, aby w żaden sposób kontakt z nimi nie wpłynął na jakość produktów.

Możliwość zakupu taśm transporterowych

W chwili obecnej na polskim rynku funkcjonuje wiele firm prowadzących produkcję różnego rodzaju taśm. Planując zakup tego typu wyrobów warto poszukać producenta, który oferuje również serwis związany z tym asortymentem. Bogatym doświadczeniem w zakresie produkcji taśm, ich serwisowaniu oraz bezpiecznej eksploatacji dysponuje firma PPUH Global Serwis Gamrat Grzegorz. Swoją działalność rozpoczęli w 1993 r. Poza produkcją specjalizują się także w połączeniach taśm transporterowych i pasów pędnych metodą wulkanizacji na gorąco, klejenia na zimno oraz połączeń mechanicznych. Dodatkowo oklejają bębny i krążniki, a także wszelkiego rodzaju powierzchnie metalowe gumą lub tworzywami sztucznymi. Swoje wyroby dostarczają między innymi żwirowniom, kopalniom kruszywa, tartakom, betoniarniom, przedsiębiorstwom usług komunalnych, elektrowniom i wielu innym. Wieloletnie doświadczenie, a także dbałość o bezpieczeństwo pracowników własnych oraz tych, którzy mają bezpośredni kontakt z produktami montowanymi lub sprzedanymi przez nich, sprawia, że  Global Serwis to firma godna polecenia.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o taśmie przenośnikowej pojawiły się w 1795 r., kiedy wspominał o niej Oliver Evans w czasopiśmie „Miller’s Guide”. Opisano tam elastyczny pas ze skóry lub płótna umieszczony na dwóch krążkach obrotowych. Kolejnym krokiem było opatentowanie, w połowie XIX wieku, wielowarstwowej taśmy tekstylno-gumowej. Dużym przełomem w technologii taśm transportowych było zastąpienie kauczuku naturalnego przez syntetyczny, tak samo jak włókien naturalnych syntetycznymi, co zdecydowanie obniżyło koszty i usprawniło produkcję.

Producenci taśm transporterowych nieustannie ulepszają i modyfikują swoje wyroby zarówno  tradycyjne, jak również przeznaczone do specyficznych zastosowań. Dzięki tym zmianom i innowacjom znacznie zwiększa się wygoda użytkowania tego typu urządzeń.

Opracowanie:
Zabagnie, Kolonia Hektary 4
tel. 500 145 980
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz