Artykuł sponsorowany

Taśmy do przenośników transportowych

Taśmy do przenośników transportowych

Przenośniki transportowe są już dziś jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów transportu wewnętrznego, a ich walorem jest uniwersalność, bowiem dzięki nim można przenosić praktycznie każdy rodzaj produktów. Warunkiem sprawności systemu jest odpowiednia taśma transportowa.

Taśma transportowa – sedno przenośnika

Przenośniki w transporcie wewnętrznym nie mają jednakowej konstrukcji, bowiem w praktyce spotyka się kilka odmian wyposażonych w cięgna lub bezcięgnowych, opartych na rolkach, wałkach lub krążkach, a także przenośniki inercyjne, wymuszające transport metodą drgań. Bez względu na konstrukcję i sposób działania większość takich środków transportu bliskiego wymaga zastosowania specjalnych taśm transportowych, dzięki którym możliwe będzie przenoszenie materiału. Taśmy te, przesuwane za pomocą systemu napędowego, przenoszą na powierzchni materiały z punktu początkowego do końcowego. Ze względu na różnorodność przenoszonych materiałów niezwykle ważne jest dostosowanie charakteru i struktury taśmy do parametrów produktów, dzięki czemu przenoszenie będzie w ogóle możliwe lub też sama taśma dłużej będzie funkcjonować bez potrzeby jej wymiany.

Rodzaje pasów transportowych

Różnorodność taśm do przenośników uwarunkowana jest rozmaitością przenoszonych materiałów oraz potrzebami konkretnych linii produkcyjnych. Innych cech będzie wymagać materiał sypki, inne cechy będą niezbędne przy przenoszeniu kulek, a jeszcze inne do transportu materiałów agresywnych chemicznie lub o bardzo ostrych powierzchniach. Ilość produkowanych taśm jest ogromna, dlatego trudno dokonać jednoznacznej kwalifikacji. Podstawowym warunkiem podziału może być na przykład materiał, z którego taśma została wykonana, bowiem w praktyce stosuje się taśmy z PCV, PU, silikonu, bawełny czy poliolefiny, a niekiedy też z innych materiałów. Inną klasyfikację można zastosować, biorąc pod uwagę powierzchnię taśm transportowych, która może być urozmaicona specjalnymi dodatkami, jak zbieraki, prowadnice, falbany czy specjalna struktura dostosowana do przenoszenia konkretnego materiału. Rozmaitość w tym względzie jest ogromna, a produkuje się też taśmy na indywidualne zamówienie.

Rodzaj taśmy transportowej a jej zastosowanie

Zastosowanie taśm oferowanych między innymi przez firmę Reall. Agencja zaopatrzenia technicznego wiąże się z dostosowaniem jej parametrów i konkretnych właściwości do wymagań procesu produkcyjnego firmy. Przykładowo taśmy wykonywane z monolitycznego poliuretanu posiadają gładką powierzchnię łatwą do utrzymania w czystości, ale też wykazują dużą odporność na związki chemiczne, nie pochłaniają zapachów, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Te cechy decydują, że pomimo wyższych kosztów ich produkcji są powszechnie stosowanie w procesach przetwórstwa żywności i rozbioru mięsa. Zastosowanie taśm w transporcie wewnętrznym jest bardzo szerokie i dotyczy niemal każdej dziedziny przetwórstwa żywności, w której wymaga się odpowiednich atestów higienicznych. Taśmy mogą być też wykorzystywane w procesie montażu stanowiskowego, transportu gotowych produktów do pakowania, metkowania, w kontroli jakości, dozowaniu składników, segregowaniu i dziesiątkach innych zastosowań.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz