Materiał Partnera

Tartak – biznes pachnący drewnem

Tartak – biznes pachnący drewnem

Różnorodność zastosowań drewna jest przeogromna. Jest ono materiałem w pełni odtwarzalnym przez przyrodę. Jednak zanim drzewo stanie się drewnem niezbędna jest jego właściwa obróbka, dzięki której uzyskamy materiał o odpowiednim kształcie i właściwościach. W wielu przypadkach, jednym z pierwszych etapów tego procesu są prace wykonywane w tartaku.

Drewno niejedno ma imię

Tartak, w tym także tartak Interhas z Prudnika to zakład, w którym dokonuje się przerobu drewna okrągłego na tarcicę w szeroko rozumianym procesie przecierania. W wyniku przecierania otrzymujemy produkt, który w zasadzie już nadaje się na sprzedaż w postaci tarcicy nieobrzynanej. Jest to materiał bez dodatkowej obróbki, na którego dwóch bocznych krawędziach wciąż występuje kora drzewna. Najpopularniejsze jest jednak drewno o równo przyciętych wszystkich bokach, posiadające przekrój prostokątny lub kwadratowy, czyli tak zwana tarcica obrzynana. Oba rodzaje stosowane są na szeroką skalę w przemyśle wykorzystującym drewno do budowy domów, mebli, podłóg, itp. Poza podstawowym asortymentem w tartaku można zamówić także inne rodzaje produktów powstałych
w wyniku obróbki drewna. Mogą to być na przykład deski (w tym krawędziaki i kantówki oraz deski podłogowe, tarasowe czy elewacyjne), a także bale, belki lub listwy. Do zadań tartaku należy również zagospodarowanie odpadów typu wióry i trociny oraz pozostałych odpadów drewnianych. Mogą być one wykorzystane między innymi jako opał do kominka.

Niezbędne maszyny

Usługi tartaczne są nierozerwalnie związane ze specjalnymi urządzeniami, dzięki którym można obrabiać i nadawać kształt surowym balom drewnianym. Zazwyczaj zakład tego typu składa się minimum z działu obróbki wstępnej (skład surowca) oraz działu obróbki zasadniczej (hala przetarcia). Podstawową maszyną jest trak (pilarka) ramowy lub taśmowy, służący do przecierania bali drewnianych na tarcicę. Niezbędne są także różnego rodzaju obrzynarki, korowarki, obtaczarki, ostrzałki, stoły montażowe, a także urządzenia dźwigowe
i transportujące. Wiele z tych urządzeń można połączyć, tworząc kompleksowe linie do przerobu drewna.

Nie tylko cięcie        

W tartaku, poza zakupem gotowych wyrobów drewnianych, można także zamówić całe konstrukcje, przycięcie drewna na wymiar oraz jego frezowanie, ryflowanie, wycinanie wrębów lub nawiercanie otworów. Dodatkowo zakłady tartaczne oferują między innymi usługi związane z suszeniem drewna, dzięki czemu ma ono optymalną wilgotność. Istnieje także możliwość zakupu drewna mokrego, jednak należy pamiętać, że samodzielne suszenie naturalne może trwać nawet rok. Wiele produktów dostępnych w tartaku, na przykład więźba dachowa lub inne elementy konstrukcyjne są na miejscu poddawane zabiegom impregnacyjnym, które sprawiają że mają one zwiększoną odporność na działanie ognia, owadów lub grzybów. Tego typ zabieg przeprowadza się zazwyczaj zanurzeniowo lub powierzchniowo. Zdecydowana większość tartaków świadczy również usługi transportowe, dzięki czemu mogą dostarczyć zamówiony  towar w dowolne miejsce. Zapotrzebowanie na drewno we współczesnym świecie nie maleje. Trend ten niewątpliwie w pozytywny sposób wpłynie na całą branżę związana z przetwórstwem drewna.

Opracowanie:
Prudnik, Prężyńska 32
tel. 502 251 350
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz