Artykuł sponsorowany

Tarcza tonąca – jaką wybrać do konkretnego rodzaju drewna?

Tarcza tonąca – jaką wybrać do konkretnego rodzaju drewna?
Obróbka zarówno samego drewna, jak i materiałów drewnopochodnych wiąże się oczywiście z zastosowaniem specjalistycznych narzędzi. Drewno jest naturalnym materiałem, który dzięki swoim unikatowym właściwościom fizycznym może być poddawane wielu rodzajom obróbek. Wśród nich zdecydowanie najczęściej można zetknąć się z cięciem. Co warto wiedzieć o najlepszych narzędziach służących do tego celu?

Rodzaj drewna a jego zastosowanie

Drewno jest materiałem o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Z powodzeniem stosowane jest w wielu branżach, a przede wszystkim w budownictwie oraz w branży meblarskiej. W zależności od tego, do stworzenia jakiego produktu jest wykorzystywane, musi się charakteryzować konkretnymi właściwościami. Do produkcji mebli litych używa się sezonowanego, a co za tym idzie, suchego drewna, które odznacza się wyjątkową twardością. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kosturki więźby dachowej. Tutaj wykonawcy bardzo często muszą poddawać obróbce drewno, które jest znacznie bardziej mokre.

Nie bez znaczenia jest również sam gatunek drewna. Wśród drewna klasyfikowanego jako twarde znajdują się m.in. buk, grab, czy akacja. Zaś do kategorii miękkiej zaliczyć można topolę, świerk, brzozę i lipę. Aby obróbka cięcia mogła być wykonana precyzyjnie, istnieje konieczność zaprojektowania narzędzi, które doskonale poradzą sobie z każdym typem drewna, a przy tym nie stracą przez długi czas swoich właściwości użytkowych. Czym zatem sugerować się przy wyborze tarczy tnącej?

Jaką tarczę tonącą wybrać?

Czynnikami, które bezpośrednio decydują o tym, jaka tarcza tonąca poradzi sobie z konkretnym rodzajem drewna, są przede wszystkim zęby piły, a w zasadzie ich ilość, a także kąt natarcia. Do drewna twardego zdecydowanie najlepiej jest używać tarcz o liczbie zębów wynoszącej ponad 30. W tym przypadku kąt natarcia powinien oscylować w granicach od 15 do 20 stopni. Choć wydawać mogłoby się, że cięcie drewna miękkiego jest znacznie prostsze, okazuje się, że nie do końca tak jest. Może ono przysporzyć wielu problemów. Niemniej jednak świetnie sprawdzą się tutaj tarcze o ilości zębów około 20.

Można również zmniejszyć kąt natarcia. Przy cięciu drewna mokrego warto pamiętać o tym, iż ostrze może się ślizgać. Dlatego właśnie tarcza powinna być wykonana z odpowiedniego materiału. Zdecydowanie nie warto kierować się tutaj wyznacznikiem najniższej ceny, ponieważ tarcza taka bardzo szybko ulegnie zużyciu. Z największą ilością narzędzi do cięcia drewna można spotkać się w specjalistycznie wyposażonych hurtowniach, do których zdecydowanie należy firma Europrofil. Wszyscy zainteresowani mogą tu liczyć na rzetelne doradztwo oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz