Artykuł sponsorowany

Tarcica drewniana- uniwersalny wyrób tartaczny.

Tarcica drewniana- uniwersalny wyrób tartaczny.

Właściwości drewna sprawiają, że od wieków jest ono jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w wielu dziedzinach naszego życia. Jedną z nich jest szeroko pojęte budownictwo, gdzie pomimo pojawienia się innych technologii, elementy drewniane nadal wykorzystywane są zarówno przy stawianiu, jaki wykańczaniu różnego rodzaju budowli. W wielu przypadkach, w procesach tych niezbędne jest wykorzystanie tarcicy drewnianej wytwarzanej w tartaku.

Kilka słów o tarcicy

Tarcica to podstawowy wyrób firm, takich Tartak Martinex z Ogrodzieńca świadczących usługi obróbki drewna, czyli popularnych tartaków. Wykonywana jest ona z drzew rosnących w lasach, gdzie prowadzona jest gospodarka odpowiednia dla przyjętych polskich norm. Następnie bale ściętych drzew trafiają do tartaku, gdzie przechodzą proces wstępnej selekcji oraz obróbki. Zakłady drzewne proponują swoim klientom różne gatunki tego materiału. Niekiedy wyroby te dzielimy na tarcicę mokrą i suchą - pozbawianą wilgoci w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Niemniej jednak najczęściej wyróżniamy produkty takie jak tarcica obrzynana i nieobrzynana, które powstają w wyniku przecięcia wzdłuż osi wyselekcjonowanej części kłody. W przypadku gdy specjalne maszyny, zwane trakami, obrabiają jedynie jej dwie równoległe powierzchnie, a dwie pozostałe pozostawiają nienaruszone (z korą), mamy do czynienia z produktem nieobrzynanym. Natomiast jeśli przecieranie wykonane jest na wszystkich czterech płaszczyznach otrzymujemy tarcicę obrzynaną. Wyrób obrobiony z każdej strony można dopasować do wymagań stawianych przez klienta. Niemniej jednak materiał obrzynany, w zależności od wymiarów występuje w wielu formach, takich jak bale, belki, kantówki, listwy, łaty, deski tarasowe, a nawet więźby dachowe i wiele innych.

Zabezpieczenie drewna

Zarówno warunki atmosferyczne, wilgoć i różnego rodzaju szkodniki, jak również pleśnie oraz grzyby stanowią zagrożenie dla trwałości elementów z drewna. Dlatego też większość produktów dostępnych w tartaku poddawane jest procesom impregnacji. Prawidłowe zabezpieczenie właściwymi preparatami chemicznymi gwarantuje, że będą one mogły być użytkowane przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości, a przede wszystkim parametrów wytrzymałościowych. W chwili obecnej dostępne są różnorakie sposoby impregnacji. Od zwykłego malowania z zewnątrz kilkoma warstwami impregnatu, po zanurzanie w tym środku, aż po impregnację ciśnieniową. Ta ostatnia metoda zalecana jest do zabezpieczania elementów w bardzo dużym stopniu narażonych na zagrzybienie, na przykład mających stykać się z gruntem. Warto przy tym pamiętać, że samodzielne zabezpieczanie drewna jest trudne i może nie dać zamierzonego efektu, dlatego warto odwiedzić dobry tartak i kupić drewno już zaimpregnowane.

Zastosowanie tarcicy

Tarcice to bardzo wdzięczny oraz wielofunkcyjny materiał, dlatego też zależności od jej rodzaju oraz parametrów znajduje różnorakie zastosowanie. Wykorzystywane one są przede wszystkim w budownictwie, jako drewno budowlane i konstrukcyjne, a także przy budowie dachów. Bardzo często stosowana jest ona do produkcji mebli czy elementów wykończeniowych w domu (np. podłogi, parkiety, boazerie) i na zewnątrz (np. tarasy, altany itp.). Można wykonać z niej również schody lub zastosować w oknach i drzwiach. Gorszej jakości materiały mogą byś także wykorzystane w przemyśle papierniczym.

Ogromne zapotrzebowanie na różnorodne wyroby drzewne pochodzące z tartaku sprawia, że popularność usług tartacznych stale rośnie, a firmy tego typu nieustannie poszerzają swoją ofertę.

Opracowanie:
Ogrodzieniec, Józefów 23
tel. 602 574 549
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz