Artykuł sponsorowany

„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga…”, czyli zastosowanie promieniowania rentgenowskiego w medycynie

„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga…”, czyli zastosowanie promieniowania rentgenowskiego w medycynie

Jak zbudowany jest człowiek i jak funkcjonuje jego organizm to pytania, które od wieków nurtowały naukowców i lekarzy medycyny. Poszukiwanie na nie odpowiedzi bardzo często wiązało się z przeprowadzaniem operacji, nie zawsze bezpiecznych dla pacjentów. Dopiero odkrycie dokonane ponad 100 lat temu dało medycynie możliwość spojrzenia w głąb człowieka bez potrzeby bezpośredniej ingerencji.

Podstawowe narzędzie diagnostyczne

Promienie rentgena to odkrycie dokonane przez Wilhelma Conrada Roentgena w 1895 r., za które został wyróżniony Nagrodą Nobla. Dzięki niemu medycyna otrzymała doskonałe narzędzie do diagnozowania, bez którego nie sposób wyobrazić sobie wielu współczesnych metod leczenia. Badania wykorzystujące promienie rentgenowskie umożliwiają nam uzyskanie na prześwietleniu, inaczej na zdjęciu RTG, obrazu kości oraz narządów wewnętrznych. Są to badania obrazowe i nieinwazyjne, które są wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny. Najczęściej wykonuje się je w przypadku badań układu kostnego i przy różnego rodzaju urazach, by stwierdzić czy nie doszło do złamania, lub w stomatologii w celu zobrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych żuchwy i szczęki. Bardzo często są to badania klatki piersiowej, które stosuje się głównie w przypadku podejrzenia gruźlicy lub innych chorób płucnych oraz zmian nowotworowych w obrębie klatki piersiowej. Promienie rentgenowskie znajdują również zastosowanie podczas badań przewodu pokarmowego, umożliwiając rozpoznanie wrzodów żołądka, dwunastnicy, guzów oraz stwardnienia ścian żołądka, a także w przypadku połknięcia ciała obcego. W chwili obecnej, oprócz tradycyjnego sposobu przeprowadzania badania rentgenowskiego, wykonuje się je również przy wykorzystaniu radiologii cyfrowej. W takim przypadku zamiast zwykłej rentgenowskiej kliszy umieszczona jest specjalna folia pamięciowa, z której obraz za pomocą lasera jest sczytywany od razu w formie cyfrowej i zapisywany na dysku komputera. Podstawowymi zaletami tej metody jest możliwość przetwarzania i obróbki obrazu w celu lepszego uwidocznienia obiektu badanego, możliwość długotrwałego archiwizowania obrazu z opcją wielokrotnego kopiowania, a także przesyłanie tego obrazu przez sieć internetową oraz szybka wymiana informacji i uzyskanie opisu badania.

Bezpieczne badanie pod okiem specjalisty

Należy pamiętać, że nadmierne promieniowanie rentgena jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu i w związku z tym podczas prześwietlenia stosowane są niewielkie dawki oraz bardzo krótki czas naświetlania. Ogromne znaczenie ma także rodzaj badania, prawidłowe przygotowanie personelu medycznego wykonującego tego typu badania oraz jakość sprzętu wykorzystywanego do prześwietlenia. Dlatego warto wykonywać je w odpowiednio wyposażonej i przygotowanej placówce. Niezbędnym doświadczeniem i warunkami dysponuje Korpacki Stanisław. Pracownia RTG i USG. Sp. z o.o. z Gorlic. Oferują oni wykonawstwo różnego rodzaju badań rentgenowskich oraz ultrasonograficznych. Obejmują one między innymi badania RTG klatki piersiowej, kręgosłupa, stawów, dłoni i stóp, a także zdjęcia punktowe oraz panoramiczne zębów. Wykonują także badania USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, jąder, ślinianek, stawów i narządów ruchu oraz USG ciąży. Dodatkowo przeprowadzają tzw. badania dopplerowskie oraz mammografię. Pracownia RTG i USG Korpacki Stanisław to gwarancja bezpiecznych i profesjonalnych zabiegów wykonanych przez doświadczony personel przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń.

Co prawda promienie rentgena znajdują zastosowanie także w innych dziedzinach naszego życia, ale to medycyna zyskała najwięcej na tym odkryciu. Jedocześnie opracowuje się coraz to nowsze i dokładniejsze urządzenia, w których dąży się również do zminimalizowania promieniowania absorbowanego przez pacjenta, a przez to do obniżenia jego skutków ubocznych. Dzięki temu jeszcze przez długie lata promienie rentgena będą wiodły prym wśród dostępnych metod diagnostycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz