Materiał Partnera

Tajniki wyboru właściwej świetlówki

Tajniki wyboru właściwej świetlówki

Świetlówka nie jest żarówką – to jasne. Nie zapewni nam dokładnie takiego samego efektu oświetleniowego, ale to oczywiście nie powód, aby nie spełniła naszych oczekiwań. Wiele świetlówek to niskiej jakości produkty, których jedynym atutem jest niska cena. Podsumowując jednak realne koszty wynikające z konieczności częstej wymiany tego typu sprzętu, szybko dojdziemy do wniosku, że taki zakup nie tylko się nie opłacał, ile wręcz okazał się czystą stratą pieniędzy. Tego scenariusza możemy uniknąć, wybierając wysokiej jakości świetlówki. Jak je rozpoznać?

Z czego wynika niska jakość tanich świetlówek?

Ograniczając koszty produkcji świetlówek zwraca się największą uwagę na to, by komponenty użyte do ich wytwarzania nie były zbyt drogie. Ma to bezpośrednie przełożenie na cenę finalnego produktu, ale także na jego zachowanie w trakcie eksploatacji. W praktyce bardzo trudno jest je przewidzieć, ponieważ tanie świetlówki nie są poddawane restrykcyjnym kontrolom i testom – jedne mogą świecić dobrze, inne wręcz przeciwnie. Nie ma co do tego reguły i dlatego w tym wypadku trudno kierować się nawet opiniami pochodzącymi z zaufanego źródła. Dochodzi do tego fakt, że różne partie teoretycznie tego samego towaru mogą pochodzić od różnych producentów – dzieje się tak np. wśród świetlówek oferowanych przez hipermarkety pod markami własnymi. Gdzie zatem kupować świetlówki? Koniecznie w sklepie, który specjalizuje się w oświetleniu i sprowadza produkty renomowanych producentów, którzy osobiście się pod nimi podpisują. Jedną z takich placówek jest hurtownia światła Fortis.

Pułapki na rynku świetlówek

Kupując świetlówkę nie możemy jednak zwracać uwagi wyłącznie na markę. To może być mylące – tańsze produkty nawet renomowanych firm pochodzą zwykle od zewnętrznych dostawców i nie mają nic wspólnego z droższymi świetlówkami opatrzonymi tym samym logo. Nie warto zatem inwestować w tak zwane „budżetowe” serie, które pod względem jakości nie odróżniają się od świetlówek dostępnych w marketach.

Podstawowe cechy wysokiej jakości świetlówek

Jeżeli zależy nam na zakupie świetlówki bardzo dobrej jakości, powinniśmy wybierać modele ze statecznikiem elektronicznym. Później możemy spojrzeć na trwałość, która powinna przekraczać 10 000 godzin, ale najlepiej porównać różne modele tego samego producenta. Zasadniczo te o większej trwałości będą wykonane z komponentów o wyższej jakości. Przy wymienianiu domowych żarówek na nowoczesne świetlówki koniecznie zwróćmy także uwagę na to, aby ich strumień świetlny był nieco wyższy niż moc żarówek – w przypadku żarówek 75 W, nowa świetlówka powinna odpowiadać żarówce o mocy 100 W. Chodzi tutaj o subiektywne odczucie – światło pochodzące ze świetlówek odbieramy o około 20‐25% mniej intensywnie niż to, które dobywa się z żarówek.

Opracowanie:
Wrocław, Nyska 59-61
tel. 71 367 67 35
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz