Artykuł sponsorowany

Tajniki psychoterapii – czym jest i kiedy warto się na nią wybrać?

Tajniki psychoterapii – czym jest i kiedy warto się na nią wybrać?

Nie powinniśmy bać się psychoterapii. Godzenie się na życie, które nam w jakiś sposób nie odpowiada, nie jest naszym obowiązkiem. Pomoc psychologiczna nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – na terapię może udać się każdy i niemal każdy z niej skorzysta. Wykwalifikowany specjalista pomoże nam przetrwać trudny okres w życiu, znaleźć dla siebie miejsce, zwalczyć kompleksy czy polepszyć relacje z innymi ludźmi.

Psychoterapia jako metoda poprawy jakości życia

Zakres prowadzenia psychoterapii jest bardzo szeroki. Niewiele jest zagadnień, których psycholog nie jest w stanie dotknąć. Jego fachowa pomoc może pozwolić nam na uświadomienie sobie wielu kwestii – dotyczących na przykład pochodzenia naszych problemów życiowych i sposobów na poradzenie sobie z nimi. Efektem dobrze przeprowadzonej terapii jest znaczące polepszenie jakości życia.

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy psychologa to najtrudniejszy krok. Niełatwo jest sobie uświadomić, że jej potrzebujemy. Bardzo częstym odruchem jest w takim przypadku wyparcie – nie chcemy dopuścić do siebie myśli, że psychoterapia mogłaby się nam przysłużyć.

Niestety, w wielu kręgach regularne wizytowanie gabinetu psychologa nadal postrzegane jest jako coś wstydliwego. Powinniśmy przede wszystkim wyzbyć się uprzedzeń, traktując terapię jak formę pracy nad sobą. Warto wiedzieć, że zjawisko stygmatyzacji maleje, a popularność psychoterapii rośnie – to pozytywne zjawisko. Świadczy o tym, że Polacy przestają godzić się na życie z problemami.

Niektóre z tych problemów mogą występować od zawsze, inne pojawiają się na skutek wydarzeń w naszym życiu – wszystkie możemy rozwiązać z pomocą sprawnego psychologa. W Rzeszowie możemy skorzystać między innymi z pomocy psychoterapeuty Roberta Gutkowskiego.

Kiedy warto udać się na psychoterapię?

Powodów udania się na psychoterapie może być naprawdę wiele. Znaczącym objawem jest sytuacja, w której nasze własne reakcje zaczynają nas przerastać – gdy są zbyt emocjonalne, nieadekwatne w danej chwili. Innym częstym problemem jest długotrwałe poczucie przygnębienia, smutku, przytłoczenia, lęku czy nacisku. Podobnie na psychoterapię powinniśmy udać się, jeśli wątpimy w siebie lub mamy problem z samoakceptacją.

Psychoterapia pomoże nam jednak nie tylko z problemami, które dostrzeżemy u siebie – jeśli znajdujemy się w otoczeniu, które sprawia, że czujemy się źle, wykwalifikowany psychoterapeuta może wyposażyć nas w skuteczne narzędzia do walki z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz