Artykuł sponsorowany

Tajniki projektowania systemu wentylacji

Tajniki projektowania systemu wentylacji

Systemu rekuperacji nie projektujemy samodzielnie – niezależnie od tego, jak mały miałby być stopień jego rozbudowania.  Nawet w przypadku projektowania systemu wentylacji dla domów jednorodzinnych pod uwagę brane jest mnóstwo czynników umożliwiających późniejsze wykonanie optymalnej instalacji spełniającej wszystkie potrzeby domowników. Wielu z nas chciałoby jednak wiedzieć na ten temat nieco więcej, by lepiej zrozumieć, na czym polega trudna praca fachowców od systemów wentylacji.

Projekt systemu rekuperacji – początkowe ustalenia

Proces projektowania systemu rekuperacji różni się w zależności od firmy wykonawczej, którą wybierzemy. Przedsiębiorstwo Klima‐Venta oferuje kompleksowe podejście do tej kwestii – wszelkie prace rozpoczyna od wykonania rzetelnego projektu obejmującego niemal wszystkie zagadnienia związane z tworzeniem wentylacji. Na samym początku potrzebny jest rzut budynku, na który nanoszone są anemostaty, czyli punkty nawiewu i wywiewu powietrza. Kreślone są także inne elementy, takie jak chociażby przepustnice i ich wyłączniki. Ustalane jest umiejscowienie centrali, której lokalizacja podyktowana jest między innymi koniecznością oddalenia jej od innych pomieszczeń (szczególnie takich, w których powinna panować cisza, m.in. sypialni czy gabinetu). W dalszej kolejności dobierany jest rodzaj kanałów wentylacyjnych. Jeśli będą miały one przebiegać przez nieocieplone obszary (takie jak poddasze, piwnica czy garaż), konieczne jest przykrycie wszystkich kanałów wełną mineralną. Pozwala to na ograniczenie strat ciepła i tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych całego systemu.

Obliczenia związane z projektowaniem systemu wentylacyjnego

Aby poprawnie wyliczyć zapotrzebowanie danego obiektu dot. wentylacji, konieczne jest ustalenie ilości powietrza, które należy usunąć z pomieszczeń oraz ilości świeżego powietrza, które ma być do nich nawiewane. Stosunek ilości tego powietrza do kubatury pomieszczeń powinien zamykać się w okolicach 0,3‐0,8 – współczynnik ten nazywany jest krotnością wymian. Następnie obliczane są spadki ciśnień, co wynika z zastosowanych wentylatorów, wymienników ciepła, filtrów, kratek, kolan w przewodach wentylacyjnych i wielu innych elementów. Do wykonanych związanych ze spadkami ciśnienia obliczeń wymagany jest przynajmniej wstępny projekt przebiegu przewodów wentylacyjnych. Znając krotność wymian oraz przewidywane spadki ciśnienia, firma wykonująca projekt systemu rekuperacji dobiera ostatni jego element – jednostkę centralną, która spełnia wszystkie wymagania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz