Artykuł sponsorowany

Tajniki obróbki luster

Tajniki obróbki luster

Zamawiając lustro powinniśmy wiedzieć co nieco o technikach stosowanych w trakcie obrabiania szkła. Mają one wpływ na końcowy efekt estetyczny, który ma dla nas ogromne znaczenie. Poza tym właściwie obrobione lustro jest przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Zastosowanie odpowiedniej obróbki pozwoli na podkreślenie walorów każdego lustra, niezależnie od jego kształtu. Na jaką metodę obróbki powinniśmy się zdecydować?

Obróbka luster w praktyce – szlifowanie

Większość firm szklarskich – takich jak Glass Mirror – nie sprzedaje nieobrobionych luster z jednego prostego powodu. Lustra, których krawędzie nie zostały obrobione, są po prostu niebezpieczne. Chwytając tego typu krawędź narażamy się na poranienie ostrym brzegiem lustra. Szklarze niwelują tę wadę dzięki zastosowaniu jednej z dwóch technologii: szlifowania oraz fazowania. Każda z nich ma nieco inne zastosowanie ze względu na efekt estetyczny, który można dzięki nim osiągnąć. Samo szlifowanie dzieli sią na szlifowanie w profilu zaokrąglonym oraz szlifowanie trapezowe. Profil zaokrąglony nazywany jest czasem także c‐kantem ze względu na to, że powstała na skutek szlifowania tego typu krawędź przypomina literę C. Krawędź tego typu jest matowa, a tego typu szlif spotkamy najczęściej obcując z lustrami o łukowatych czy zaokrąglonych kształtach. Szlif trapezowy ma mniej tradycyjny charakter i nadaje się do pomieszczeń, w których ważne jest podkreślenie minimalizmu i przejrzystości. Jego forma jest bardzo subtelna – wprawdzie mamy do czynienia z krawędzią o kształcie trapezu, ale kąty szlifu są minimalne. Ponadto, szlif trapezowy zakłada zastosowanie błyszczącej polerki – dzięki temu w ogóle nie rzuca się w oczy. Szlif trapezowy jest zatem dużo bardziej dyskretny, podkreślając kształt lustra w subtelniejszy sposób, niż w przypadku profilu zaokrąglonego.

Fazowanie krawędzi luster

Innym rodzajem obróbki krawędzi lustra jest ich fazowanie. Polega ono na załamywaniu krawędzi lustra pod odpowiednim kątem. Załamanie, które powstaje na skutek fazowania, może mieć od około pięciu do około trzydziestu milimetrów. Najczęściej spotykana jest faza o szerokości dziesięciu milimetrów (jednego centymetra). Krawędzie powstające w trakcie fazowania rozszczepiają światło, przez co tafla lustra pod kątem wydaje się podobna do kryształu. Lustro z krawędziami poddanymi fazowaniu jest bardzo eleganckie i nadaje się do dystyngowanych wnętrz. W połączeniu z odpowiednim oświetleniem lustro tego typu daje spektakularne efekty.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz