Materiał Partnera

Tajniki kroju i szycia – jakie tkaniny są najlepsze?

Tajniki kroju i szycia – jakie tkaniny są najlepsze?

Początkujący miłośnicy szycia często mają wątpliwości jakich materiałów używać do jakich celów. Przecież wiadomo, że bawełna układa się inaczej niż jedwab, a jeszcze na dodatek tyle jest rodzajów bawełny. Każdą tkaninę szyje się nieco inaczej i czego innego potrzebujemy na letnią sukienkę, a coś zupełnie innego wykorzystamy do uszycia koszuli czy garnituru. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania postaramy się wyczerpująco omówić w tym artykule.

Zarys wiedzy o materiałach ubraniowych

Do najczęstszych problemów, z jakimi borykają się młodzi adepci krawiectwa należy dobór kolorów, proporcje gotowego stroju oraz, że ubranie nie wychodzi całkiem tak, jak je sobie wyobrażaliśmy. Wszystkim tym problemom zaradzi praktyka i doświadczenie, ale aby je szybciej zdobyć i mocniej utrwalić, przyda się też co nieco wiedzy. Wiedzy o włóknach, z których materiały powstają, ponieważ taka wiedza pomoże nam przewidzieć, jak dany materiał będzie się zachowywał w gotowym wyrobie. Bierzemy tutaj pod uwagę dwie najważniejsze sprawy dotyczące materiałów, to znaczy to jak ubrania wyglądają (aspekt plastyczny, estetyczny, wizualny) oraz jak się noszą (wygoda i utrzymanie w dobrym stanie). Są one ze sobą nierozerwalnie związane i nie da się rozpatrywać jednego bez drugiego. Sposób układania materiału, jego połysk lub matowość, faktura, oraz przepuszczalność powietrza, podatność na gniecenie, wrażliwość na światło i tak dalej, to cechy, które przenikają się i są rezultatem składu tkaniny, to jest rodzaju włókien, a także zastosowanych splotów i sposobu wykończenia. Tkaniny krawieckie można podzielić pod względem pochodzenia na tkaniny naturalne i tkaniny chemiczne, inaczej zwane sztucznymi. Włókna naturalne pochodzenia roślinnego to przede wszystkim bawełna, a także len, konopie, juta i mniej znana pokrzywa. Włókna pochodzenia zwierzęcego to różnego rodzaju wełny: owcza, merynos, moher, kaszmir i inne. Jedwab to także materiał pochodzenia zwierzęcego – włókno uzyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego.

Podział tkanin pod względem użytkowym

Do włókien sztucznych zaliczamy poliestry, poliamidy, lycry a także celuloza (wiskoza) i akryle. O ile pół wieku temu uważano je za szkodliwe dla środowiska, to już pod koniec ubiegłego stulecia zaczęto kłaść znacznie większy nacisk na produkcję materiałów z odnawialnych surowców roślinnych, jak na przykład wiskoza. Prowadzi się wiele badań w celu optymalizacji metod produkcji tkanin bezpiecznych dla środowiska. W większości sklepów z tkaninami, jak Madec w Krakowie, stosuje się inny podział tkanin – pod względem ich praktycznego wykorzystania. Najczęściej spotyka się materiały trzymające formę, materiały opływające, materiały dodające objętość oraz materiały przylegające.

Opracowanie:
Kraków, św. Filipa 7
tel. 12 643 07 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz