Materiał Partnera

Tajniki doboru przyczepy samochodowej

Tajniki doboru przyczepy samochodowej

Przyczepa samochodowa przydaje się nie tylko w zastosowaniach profesjonalnych. Choć oczywiście najbardziej pomoże nam w trakcie prac remontowych i budowlanych, dobra przyczepa to istny skarb w trakcie samochodowej wycieczki wakacyjnej. Musimy jednak wiedzieć, że samo kupno przyczepy nie wystarczy – musimy dopilnować pewnych kwestii formalnych. Nie bez znaczenia jest także właściwy wybór przyczepy – tak, aby w pełni spełniała nasze wymagania.

Podstawowe rodzaje przyczep samochodowych

Zanim przystąpimy do wyboru przyczepy musimy wiedzieć, że każdą z nich musimy ubezpieczyć oraz zarejestrować we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Dokłada to pewnych kosztów do inwestycji w przyczepę, dlatego warto zastanowić się, jak często będziemy z niej korzystali.

Własna przyczepa to oczywiście ogromna wygoda i swoboda, ale  jeśli wziąć pod uwagę dostępne na rynku możliwości wynajmu, czasem może okazać się, że jej kupienie nie jest dla nas opłacalne.

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że chcemy przyczepy na własność, powinniśmy poznać ich rodzaje. Najprostsze z nich to przyczepy jednoosiowe. Można je podpiąć do zdecydowanej większości samochodów osobowych i nie trzeba w tym celu dokonywać żadnych przeróbek. Tego typu przyczepy są bardzo uniwersalne – możemy w nich przewozić nawet konie, więc bez problemu zapakujemy na nią także swoje bagaże, materiały budowlane czy narzędzia.

Co ważne, uprawnienia do korzystania z takiej przyczepy zyskujemy zdając prawo jazdy kategorii B, więc nie jest wymaganie wyrabianie kolejnych dokumentów. Musimy jednak pamiętać o tym, że łączna waga przyczepy wraz z samochodem nie może przekraczać trzech i pół tony.

Do nieco trudniejszych zadań przeznaczone są przyczepy wieloosiowe, które najczęściej mają w swoim wyposażeniu dedykowane hamulce najazdowe zabezpieczające ciężki ładunek.

Przyczepa samochodowa – nowa czy używana?

Dostęp do przyczep samochodowych, tak nowych, jak i używanych, nie jest szczególnie ograniczony. Znalezienie oferty nie nastręcza trudności – gorzej, jeśli chcemy, aby dana przyczepa dokładnie spełniała nasze wymagania. W takim wypadku najlepiej współpracować bezpośrednio z wytwórcą przyczep, takim jak firma Bogdana Woźniczaka.

Kupując nową przyczepę otrzymujemy na nią gwarancję, co daje jej ogromną przewagę nad przyczepami używanymi, co do których nigdy nie możemy mieć pewności.

Wiele używanych przyczep nosi ślady uszkodzeń związanych na przykład z przeciążeniem, przetarciem czy brakiem prac konserwacyjnych. Wszystko to prowadzi do szybszego zużycia nowego nabytku, dlatego zdecydowanie lepiej zainwestować w przyczepę z pierwszej ręki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz