Artykuł sponsorowany

Tabliczka znamionowa – źródło informacji

Tabliczka znamionowa – źródło informacji

Każdy pojazd zgodnie z obowiązującym prawem powinien być wyposażony w tabliczkę znamionową. Powinny się na niej znaleźć wszystkie najważniejsze informacje homologacyjne. Podobnie jest w przypadku maszyn czy produktów wykorzystywanych w przemyśle. Tabliczka znamionowa jest swoistą tablicą informacyjną, z której można dowiedzieć się wszystkiego o producencie oraz o samej maszynie. Z tego względu powinna być ona wykonana z trwałych materiałów.

Prawne uwarunkowania

To jak powinna wyglądać tabliczka znamionowa zostało określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 grudnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie określa sposób jej umieszczenia oraz wskazuje, jakie informacje powinny się na niej znaleźć. Przede wszystkim tabliczka znamionowa powinna być wykonana z trwałego materiału, który nie ulega korozji, a naniesione na nią znaki nie mogą być ścieralne. Rozwiązaniem, które pozwoli spełnić ten warunek może być grawerowanie. Pozwala ono na wykonanie w metalowej płytce dowolnego napisu, który powstaje poprzez starcie lub wypalenie wierzchniej części płytki. Napis jest wtopiony w płytkę, przez co jest trwały i nie można go usunąć żadnym środkiem czyszczący.

Tabliczka znamionowa zgodnie z rozporządzeniem powinna znajdować się w widocznym miejscu oraz na elemencie pojazdu, który nie ulega wymianie nawet po wypadku. Lokalizację wybiera producent pojazdu, a informację o jej umieszczeniu znajdziemy w książce serwisowej. Zwyczajowo tabliczka jest umieszczana na słupku B i jest widoczna po otwarciu przednich drzwi.

Informacje na tabliczce znamionowej

Tabliczka znamionowa w pojeździe pełni funkcję informacyjną na temat marki oraz numeru świadectwa homologacji określonego pojazdy. Powinien się na niej znaleźć numer VIN pojazdu, dopuszczalna masa całkowita oraz dopuszczalne obciążenie na osi przedniej i tylnej pojazdu. W przypadku, jeśli są one większe niż dopuszczalne normy, taka informacja powinna się również znaleźć na tabliczce znamionowej. Informacje podaje się w dwóch kolumnach – prawej (wartość maksymalnego obciążenia) oraz lewej (wartość dopuszczalnego obciążenia). W pojazdach przeznaczonych do ciągnięcia przyczep umieszcza się też informację o dopuszczalnej macie pojazdu wraz z przyczepą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz