Tabletki antykoncepcyjne. Jakie są skutki uboczne przyjmowania hormonów?

Tabletki antykoncepcyjne. Jakie są skutki uboczne przyjmowania hormonów?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Uwalniają one do organizmu syntetyczne hormony, które hamują owulację i zagęszczają śluz w pochwie, przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Zastanawiasz się, czy tabletki antykoncepcyjne są dla ciebie? Chcesz wiedzieć, czy ich przyjmowanie niesie za sobą skutki uboczne? Zobacz nasz poradnik.

Strony www Strony www

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne działają, uwalniając do organizmu kobiety syntetyczne hormony, które z jednej strony hamują owulację, a z drugiej – zmieniają konsystencję i ph śluzu w pochwie, dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników.

Aby mogły one skutecznie działać, konieczny jest ich prawidłowy dobór. Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, zawierających jeden lub dwa składniki. Preparaty dwuskładnikowe zawierają dwa rodzaje hormonów – progestageny i estrogeny. Ich działanie polega na zagęszczeniu śluzy szyjki macicy, zahamowaniu owulacji i uniemożliwieniu zagnieżdżenia się komórki jajowej w przypadku zapłodnienia. .

Tabletki jednoskładnikowe, tzw. minipigułki, zawierają jedynie progestagen, który powoduje zwiększenie lepkości i zagęszczenie śluzy szyjki macicy, 

Jakie są skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Do najczęstszych skutków ubocznych doustnych środków antykoncepcyjnych należą:

  • nudności,
  • bóle głowy i migreny,
  • zmiany nastroju,
  • tkliwość piersi,
  • plamienia międzymiesiączkowe, upławy,
  • przybranie na wadze,
  • zmniejszenie libido.

Ponadto przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zakrzepy czy zawał serca. Związane są one także ze wzrostem ciśnienia krwi, łagodnymi nowotworami wątroby i niektórymi rodzajami raka. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentką, w celu dobrania jak najlepszego preparatu.

Tabletki antykoncepcyjne, a libido

Jednym ze skutków ubocznych, który najbardziej martwi kobiety przyjmujące antykoncepcję doustną, jest spadek libido. Dlaczego przyjmowanie tabletek może wpływać na mniejszą ochotę na seks? Głównym hormonem odpowiadającym za popęd seksualny jest testosteron i inne androgeny. W trakcie stosowania tabletek poziom androgenów obniża się – wpływając na poprawę kondycji włosów i cery, jednak obniżając poziom libido. Spadek libido związany z przyjmowaniem tabletek wiąże się również z brakiem owulacji w trakcie ich stosowania.

Tabletki antykoncepcyjne, a trądzik

Czy przyjmowanie tabletek może mieć wpływ na zmniejszenie lub nasilenie się trądziku? Tak. W przypadku niektórych rodzajów trądziku stosuje się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zawierające estrogeny i progastagen. Lekarze nie zalecają jednak przyjmowania w tym celu minipigułek, gdyż wówczas może dojść do nasilenia się objawów skórnych. Przyjmując antykoncepcję doustną należy mieć również na uwadze, że po jej odstawieniu organizm będzie musiał odzyskać równowagę hormonalną, co może się wiązać z nawrotem trądziku.

Tabletki antykoncepcyjne, a tycie

Wiele pań zastanawia się, czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Faktycznie, estrogen zawarty w tabletkach jest hormonem, który może wpływać na naszą wagę. Spowalnia on bowiem proces spalania tłuszczów w organizmie i sprawia, że odkłada się on znacznie łatwiej. Dlatego panie przyjmujące dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne powinny racjonalnie się odżywiać i pamiętać o codziennej dawce ruchu. Jeśli jednak zauważymy znaczący wzrost wagi, koniecznie wybierzmy się na wizytę do lekarza ginekologa w celu zmiany tabletek na inne.

Jak ograniczyć skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne powinny zostać dobrane na podstawie szczegółowych badań i dostosowane do potrzeb danej pacjentki.

O wszystkich skutkach ubocznych przyjmowania leków hormonalnych powinien poinformować lekarz, który będzie przepisywał tabletki, jednak to, jak organizm kobiety zareaguje na leki, jest kwestią indywidualną. Wszystkie niepokojące symptomy należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi.

Jeśli nasz organizm nie toleruje stężenia syntetycznych hormonów w tabletkach, być może konieczna będzie zmiana przyjmowanych pigułek na inne lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Wówczas mamy do wyboru inne środki stosowane w celu zapobiegania ciąży, dostępne m.in. w aptekach.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz