Artykuł sponsorowany

Szyny zgryzowe – metoda na uporczywe bóle głowy

Szyny zgryzowe – metoda na uporczywe bóle głowy

Wady zgryzu to przypadłość, na którą cierpi bardzo wiele osób. Mimo że nastąpił wzrost świadomości w temacie dbałości o uzębienie oraz intensywny rozwój stomatologii, wciąż jeszcze znaczna część społeczeństwa bagatelizuje ten problem. Konsekwencją mogą być migrenowe bóle głowy.

Dlaczego wady zgryzu wpływają na nasze samopoczucie?

Niewiele osób uświadamia sobie, że pojawiające się stosunkowo często dolegliwości mogą być wywoływane przez nieprawidłowo ustawione uzębienie. Czasami oglądając własne zęby w lusterku, jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Mimo to, podziwiając je – proste, idealnie uszeregowane – nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że tak naprawdę są ułożone nieprawidłowo. Dlaczego? W rzeczywistości zęby są tylko jednym z wielu elementów składających się na układ żucia i mowy, a o jego sprawności decyduje wiele czynników.

Górna i dolna szczęka, umieszczone w nich zęby, przyzębie, stawy skroniowo-żuchwowe, a nawet układ nerwów i żył w ich obrębie – oto, co ma wpływ na poprawność funkcjonowania zgryzu. Jeśli wzajemne relacje między nimi nie są właściwe, nie można też mówić o prawidłowym zgryzie – bez względu na to, jak idealnie białe są same zęby.

Czy od nieprawidłowego zgryzu może boleć głowa? Taka przypadłość jest stosunkowo częsta. Wynika z faktu, że układ żucia i mowy jest ściśle powiązany z innymi układami ciała. Ludzki organizm przypomina doskonale naoliwioną maszynę, w której nawet jeden uszkodzony trybik może wpływać na efekty działania. Jedną z takich dysfunkcji są nieprawidłowo działające stawy skroniowo-żuchwowe, które wpływają między innymi na stabilność kręgosłupa. Kiedy zgryz działa źle, możemy odczuwać migrenowe bóle głowy, szumy w uszach, sztywnienie i pobolewanie karku.

Kiedy stosuje się szyny zgryzowe?

Szyny zgryzowe to forma aparatów protetycznych przeznaczonych dla osób z problemami skroniowo-żuchwowymi. Stosuje się je u pacjentów z pełnym uzębieniem. Głównym celem jest ochrona zębów przed ścieraniem podczas intensywnego zagryzania oraz likwidowanie napięcia mięśniowego. Szyny wymuszają na szczękach określone ustawienie, przywracając ich anatomiczną poprawność oraz korzystnie wpływając na komfort żucia. Stosowanie szyn zgryzowych wymaga, by zostały perfekcyjnie wykonane. W wytwarzaniu szyn zgryzowych specjalizują się pracownie takie, jak Andrzej Letniowski. Laboratorium Protetyczne. Podczas tworzenia szyn specjalnie dopasowanych do potrzeb pacjenta ważna jest zarówno ich estetyka, jak i doskonałe dopracowanie szczegółów. Gotowy aparat nie powinien ograniczać mówienia ani jedzenia.

W praktyce stosuje się różne rodzaje szyn. Do tych standardowych zaliczane są szyny repozycyjne oraz stabilizujące. Pierwsze z nich zakładane są na okres ponad 8 tygodni, noszone przez 24 godziny na dobę i zdejmowane jedynie do mycia zębów. Szyny stabilizujące zakłada się jedynie na noc, a także w momentach, w których pobudzenie nerwowe skłania nas do zaciskania zębów. Okres leczenia jest o wiele dłuższy i wynosi nawet 2 lata. Niektórym pacjentom zaleca się też stosowanie szyn relaksujących. Wszystkie tego typu aparaty wykonuje się z przeźroczystych tworzyw o określonym poziomie twardości. Najczęściej jest to akryl lub silikon. Skuteczność działania korekcyjnego takiej szyny uzależniona jest od perfekcyjnego dopasowania do zgryzu pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz