Materiał Partnera

Szybownictwo – żeglowanie w chmurach

Szybownictwo – żeglowanie w chmurach

Szybownictwo to niezwykła dziedzina z pogranicza sportu i rekreacji, wyróżniająca się tym, że dla wielu wydaje się być niedostępna i niemożliwa do uprawiania. W przeciwieństwie do biegania lub jazdy na rowerze latanie szybowcem to zajęcie dla wybranych.

Sport inny niż wszystkie

Szybownictwo jest sportem wyjątkowym, a jego odmienność wynika z dwóch przyczyn – braku wysiłku fizycznego, jaki zwykle towarzyszy innym dyscyplinom oraz możliwości doznania niesamowitych przeżyć, jakich doświadcza się podczas latania. Oczywiście, aby do niego doszło, trzeba jeszcze wykazywać się odpowiednimi predyspozycjami, a przede wszystkim pokonać lęk przed wysokością i brakiem silnika. Nawet laicy wiedzą przecież, że szybowce żeglują na wietrze i umiejętność sterowania nimi oraz bezpiecznego lądowania wymagają znajomości technik i przewidywania prądów atmosferycznych. W przeciwieństwie do samolotów silnikowych latanie na szybowcach wymaga intuicji, ale też pokonanie tych wszystkich przeszkód gwarantuje niezwykłe doznania, za które wielu gotowych jest oddać wszystko. Nie bez powodu mówi się, że szybownictwo to żeglowanie w chmurach, wirowanie czy opadanie na podobieństwo ptaków towarzyszących pilotowi w samotnym locie.

Szybowanie na wiele sposobów

Pełne przeżywanie radości z szybownictwa wymaga przede wszystkim opanowania technik pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Placówki takie jak Aeroklub Ziemi Lubuskiej posiadają w swoim kręgu także prężnie działające sekcje szybowcowe, do którym można się zapisać i skorzystać z kursu teoretycznego oraz przejść szkolenie do licencji szybowcowej. Podstawą jest zdobycie wiedzy i doświadczenia. Podczas szkolenia i ćwiczeń opanowuje się odpowiednie skomplikowane techniki. Szkolenia realizowane są na znakomitych polskich szybowcach treningowych, takich jak SZD 50 Puchacz. Obejmują loty z instruktorem oraz przeloty samodzielne. Kursy kończą się egzaminem państwowym, który jest przeprowadzany przez egzaminatora Państwowej Komisji Egzaminacyjnej.

Kto może latać na szybowcu?

Chociaż teoretycznie szybownictwo jest dla każdego, w rzeczywistości, aby móc latać dla przyjemności – rekreacyjnie lub sportowo – trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest wiek, czyli ukończenie 14 roku życia, by przystąpić do szkolenia. Kolejnym wymogiem są badania lekarskie, które trzeba przejść w specjalistycznym ośrodku medycznym pod okiem lekarza uprawnionego do wydawania takich orzeczeń. Zazwyczaj aerokluby posiadają swoje własne ośrodki medyczne, w których można się takim badaniom poddać. Kolejny warunek to opłacenie kursu oraz dokonanie wpisowego do klubu, w którym mieści się sekcja szybowcowa. Pozostaje jeszcze zaliczenie kursu teoretycznego, zgłębienie wcale niełatwej wiedzy i zdanie egzaminu praktycznego. Ostatnią przeszkodą do pokonania są nasze predyspozycje i determinacja, dzięki której znajdziemy się na wysokości kilkuset metrów bez odruchu paniki. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz