Artykuł sponsorowany

Szumy uszne – jak sobie z nimi poradzić?

Szumy uszne – jak sobie z nimi poradzić?

Szumy uszne mogą wystąpić u każdego z nas. Nie jest to bowiem zjawisko przypisane tylko do pacjentów geriatrycznych, ale zauważa się prawidłowość pojawiania się ich w wieku starczym. Nie ważne jednak od tego ile mamy lat, z szumami można skutecznie walczyć. Jeśli pojawiły się one nagle i nie zniknęły w ciągu jednej doby, mamy podstawę, a wręcz obowiązek udania się do otolaryngologa.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to bodźce dźwiękowe, które nie odbierane są z zewnętrz. Pochodzą one z jednego lub dwojga uszu, lub też ze środka głowy. Ich rozpoznanie jest zaś charakterystyczne. Objawia się ono piskiem, świstem, czy dzwonieniem. Wystąpienie ich u pacjenta, ma zaś bardzo destrukcyjne skutki. Cierpiąca na szumy uszne osoba nie może się skoncentrować, ma problem z zasypianiem, oraz wykonywaniem codziennych obowiązków. Często przy silnych objawach, chory staje się agresywny, bezsilny, a jego zdrowie psychiczne podupada. Wielokrotnie szumy uszne wpływają na wystąpienie depresji, czy na jej pogłębienie!

Przyczyny szumów usznych

Szumy uszne niestety nie są w pełni zbadane, a ich przyczyny nie są nam do końca wiadome. Zauważa się jednak to, że w większości przypadków, pojawiają się po przebytych urazach, oraz po różnych schorzeniach. Niekiedy są one jednak tylko symptomem zapalenia ucha, czy też zapchania kanaliku woskowiną. Po wypłukaniu lub antybiotykoterapii, uciążliwy szum znika. W przypadku podłoża psychosomatycznego, zaburzeń pracy mózgu, czy uszkodzenia błony bębenkowej, nie jest to jednak takie proste do wyeliminowania.

Warto wiedzieć! Szumy uszne mogą wystąpić u osób chorujących na nadczynność tarczycy, czy u pacjentów mających problemy z ciśnieniem krwi. Niekiedy są również następstwem nieprawidłowości neurologicznych, czy życiem w ciągłym stresie oraz hałasie!

Leczenie szumów usznych

Leczeniem szumów usznych, jak już wspomniano, zajmuje się lekarz otolaryngolog. To on dokonuje dokładnego wywiadu lekarskiego, oraz wstępnej diagnostyki poprzez badania kanałów uszu. Jeśli problem nie jest związany z toczącym się zapaleniem, może on skierować pacjentów do lekarzy innych dziedzin – np. hematologów, kardiologów, neurologów, ortopedów. Oczywiście udzieli on również odpowiedniej pomocy. Tu można wymienić między innymi zastosowanie metody habituacji TRT, której celem jest nauczenie pacjenta w rozpoznawaniu szumów tak, aby w przyszłości mógł je w 100% wyprzeć z percepcji.  Mózg jest bowiem zdolny to przyzwyczajenia się do szumów usznych, bez traktowania ich jako dźwięków dominujących. Jest to jednak możliwe tylko dzięki ścisłej współpracy z takimi specjalistami, jak otolaryngologiem Anną Masior-Bulanowską, która zajmuje się również leczeniem zatok, zaburzeń mowy, czy eliminacją zawrotów głowy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz