Materiał Partnera

Szukasz pracy? Zrób prawo jazdy!

Szukasz pracy? Zrób prawo jazdy!

Uprawnienia do prowadzenia różnego typu pojazdów zwiększają naszą atrakcyjność na rynku pracy. Jeśli więc szukamy dobrej oferty zatrudnienia, dobrze będzie zainwestować w naukę jazdy.

Samochód to podstawa

Prawo jazdy kategorii B, pozwalające prowadzić zwykły samochód osobowy, to wymóg stawiany przez pracodawców w bardzo różnych przedsiębiorstwach. Potrzebuje go nie tylko kurier, ale też przedstawiciel handlowy, dziennikarz, a czasem nawet księgowy. To, że ktoś posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu, dla pracodawcy jest gwarancją mobilności i dyspozycyjności. Prawo jazdy kategorii B pozwala prowadzić samochody osobowe, ciężarowe oraz pojazdy specjalne, nieprzekraczające 3,5 tony – poza autobusem i motocyklem. Z prawem jazdy kategorii B można za to prowadzić małego busa – do 9 pasażerów.  Możemy też prowadzić samochód z przyczepką, a także spychacz lub koparkę. Okazuje się więc, że już to prawo jazdy pozwala nam wykonywać wiele różnych zawodów.

Szersze uprawnienia

Sposobem na ciekawsze zajęcie i lepsze zarobki jest zdobycie uprawnień do prowadzenia cięższych pojazdów. Prawo jazdy kategorii B posiada wiele osób. Tych, którzy zdali egzamin kategorii C, jest znacznie mniej, dlatego są doceniani przez rynek pracy. Żeby zapisać się na taki kurs, trzeba mieć już uprawnienia do jazdy samochodem osobowym. Prawo jazdy kategorii C pozwala prowadzić pojazdy powyżej 3,5 tony. Z takimi uprawnieniami można jeździć ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami wolnobieżnymi. Jednak nie pozwalają one na prowadzenie autobusu. Jeśli chcemy ubiegać się o pracę kierowcy autokaru, musimy otrzymać prawo jazdy kategorii D – żeby zapisać się na kurs trzeba jednak mieć 24 lata.

Jak zostać motorniczym?

Wiele polskich miast rozbudowuje swoje połączenia tramwajowe i inwestuje w coraz większe tabory tych pojazdów. Dlatego dobrym pomysłem jest zdobycie uprawnień do prowadzenia tramwaju. Gwarantuje to stabilną i nieźle płatną pracę. Żeby otrzymać pozwolenie na prowadzenie tramwaju, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Pierwszym jest odpowiedni wiek – żeby zostać motorniczym trzeba mieć przynajmniej 21 lat. Ponadto trzeba przejść badania lekarskie i psychologiczne i uzyskać w wydziale komunikacji Profil Kandydata na Kierowcę, który pozwoli nam rozpocząć naukę. Po ukończeniu szkolenia w ośrodku posiadającym upoważnienie przedsiębiorstwa prowadzącego przewozy tramwajowe trzeba jeszcze zdać egzamin państwowy. I już – możemy prowadzić tramwaj. Warto podkreślić, że do zdobycia tych uprawnień nie musimy mieć prawa jazdy kategorii B. Kursy na prawo jazdy różnymi pojazdami – od jednośladów po autobusy – prowadzi firma Agora-Miraż. Szkoła Jazdy. W ofercie znajdziemy wszystkie potrzebne kursy, które pozwolą zdobyć nam uprawnienia na wszystkie możliwe pojazdy drogowe.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz