Materiał Partnera

Sztukaterie – detale tworzące stylowy klimat domu

Sztukaterie – detale tworzące stylowy klimat domu

Zrealizowanie marzenia o własnym domu jednorodzinnym wiąże się też ze stworzeniem jego projektu, w którym uwzględnione zostaną wszystkie nasze oczekiwania i który zarazem będzie jedyny w swoim rodzaju. Znakomitym sposobem na prostą i niedrogą zmianę standardowego wyglądu budynku oraz jego wnętrz są powracające w ostatnim czasie do łask sztukaterie.

Kroksztyny, bonie, naczółki i inne detale

Przeglądając asortyment sklepów oferujących materiały budowlane, zwłaszcza tych specjalizujących się w sprzedaży elementów dekoracyjnych ze styropianu, można spotkać takie nietypowo brzmiące nazwy, jak naczółek, rozeta, bonia czy kroksztyn. Czym są?

To niewielkie, często skomplikowane w kształtach elementy, których zadaniem jest zdobienie i urozmaicanie kompozycji architektonicznych. Sztukaterie, których montażem zajmuje się firma Malarstwo-tapeciarstwo. Sławomir Weiss nadają budynkowi specyficznego charakteru. Pomijając stare secesyjne kamieniczki, we współczesnym budownictwie na tego typu elementy zdobnicze nie zwraca się uwagi. Są one bowiem na tyle dyskretne i tak dobrze wkomponowane w całość elewacji, że nie przyciągają wzroku. Często można je spotkać w prywatnych pensjonatach górskich czy nadmorskich miejscowościach. Takie minidworki z drewnianą elewacją często mają ozdobne wykończenia nie tylko okien i drzwi, ale też krawędzi dachów, narożników domu, balkoników czy antresol. Sztukaterie to również charakterystyczne elementy w kształcie rozety czy innej stylizowanej figury, umocowane na ścianie pomiędzy oknami.

Gzymsy nie tylko dekoracyjne

Do najpopularniejszych elementów sztukaterii  elewacyjnej należą gzymsy. To długie, ciekawie ukształtowane listwy, z reguły mające za zadanie ochronę przed spływającą wodą. W związku z tym montowane są poziomo wzdłuż ścian domu. Gzymsy mogą przyjmować różną formę. W praktyce wykonuje się:

  • gzymsy nadokienne i naddrzwiowe, stosowane jako element koronujący,
  • gzymsy międzypiętrowe lub pasowe, montowane wzdłuż całej ściany budynku, w celu jej optycznego podziału,
  • gzymsy cokołowe, wykonywane w formie pasa, który jest wysunięty przed lico muru,
  • gzymsy wieńczące, mające na celu optyczne wykończenie budowli.

Zastosowanie gzymsów jest obecnie dość powszechne i coraz częściej można je spotkać nie tylko w klasycznie aranżowanych domach, ale także w budynkach bardziej nowoczesnych. Potrafią one zmienić optyczne proporcje i dodać lekkości bryle architektonicznej.

Ozdobne detale sztukateryjne

Inne elementy sztukaterii elewacyjnej to wszelkiego rodzaju wsporniki. Wśród nich znajdują się podokienniki i konsole podokienne, które pełnią rolę optycznych podpórek pod oknami i dopełnień ich stylizacji. Naczółki to elementy wykończeniowe umieszczane nad oknem. Mają często charakter stylizowanych łuków, zdobionych dodatkowo różnymi motywami. Bardzo ciekawym elementem są bonie, czyli takie detale, które mają za zadanie podkreślenie układu płyt, cegieł czy łączeń w murze. Nakleja się je na cokołach bądź narożnikach domów i maluje na kontrastowy odcień w stosunku do ściany zewnętrznej. Kroksztyn z kolei to zakończenie belki stropowej wystającej poza mur ściany nośnej. W ofercie handlowej są jeszcze różnego typu rozety i bloki zdobnicze, montowane bezpośrednio na ścianie albo pod oknami, balkonikami czy innymi wystającymi elementami budynku.

Opracowanie:
Warszawa, Witolińska 2 lok. 61
tel. 606 752 224
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz