Materiał Partnera

Sztukateria wraca do łask

Sztukateria wraca do łask

W starożytnych czasach, później w okresie baroku królowała we wnętrzach i na zewnętrznych fasadach budynków, stanowiąc niezwykły i elegancki element dekoracyjny, świadczący o zamożności właściciela. Współcześnie sztukateria regularnie przechodziła wzloty i upadki. Jeszcze nie tak dawno kojarzona była głównie z kiczem i złym gustem. Teraz grono zwolenników wykorzystywania sztukateryjnych dodatków w aranżowaniu wnętrz staje się powiększa. Czym jest sztukateria? Gdzie można ją stosować?

Królowa wśród ściennych dekoracji

Niegdyś dominowała na pałacowych ścianach i sufitach, dodając wykwintnego charakteru. Zwłaszcza w okresie baroku, którego cechą wyróżniającą spośród innych epok był przepych oznaczający bogactwo domowników. Większość dekoracyjnych elementów ociekała złotem i tak też było w przypadku sztukaterii. Nie zawsze pełniła jednak taką funkcję. Jak już zostało wspomniane, do niedawna jej zastosowanie we wnętrzu, zazwyczaj dość nieprzemyślane, niestety nie spotykało się z pozytywną opinią. Prezentowała się bowiem staroświecko. Teraz sztukateria w postaci gipsowych, styropianowych czy wykonanych z żywicy listew przypodłogowych, przysufitowych, płaskich elementów dekoracyjnych montowanych na ścianach, gzymsów, pilastrów czy rozet stanowi efektowny, oryginalny, a zarazem elegancki dodatek. Oprócz tego do produkcji wykorzystuje się styrodur, piankę poliuretanową lub ponadczasowe drewno. Uniwersalność sztukaterii polega na tym, że jest lekka, ale twarda, co więcej, daje nieograniczone możliwości jeśli chodzi o pomalowanie jej farbą w kolorze pasującym do innych motywów, bądź w intensywnym odcieniu. Wówczas zbędne będą inne ozdoby ścienne. Często stosowanym zabiegiem jest tworzenie ze sztukaterii oprawy obrazów lub konstrukcji w postaci ramy bez wypełnienia. Takie czynności to specjalność firmy Sławomira Weissa.

Eklektyzm jest w modzie

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, eklektyzm to obecnie niezwykle popularna forma charakteryzująca się przede wszystkim zaskakującymi, pozornie chaotycznymi połączeniami kilku stylów, które w praktyce idealnie do siebie pasują. To nie tylko łączenie nowoczesnych elementów z tymi z poprzednich epok. To również różnorodność tkanin, wzorów czy kolorów. Dlaczego piszemy o eklektyzmie? Dlatego, że właśnie jednym ze stosowanych rozwiązań w tego typu pomieszczeniach jest sztukateria. Wpasuje się zarówno w przytulne przestrzenie prywatne jak i gustowne, spełniające rolę reprezentacyjną wnętrza, takie jak hotelowe recepcje. Dzięki niej wnętrze staje się eleganckie, a zarazem oryginalne. Jak mówi Sławomir Weiss, którego firma zajmuje się wykonywaniem ozdobnych modułów, wszechstronne zastosowanie sztukaterii to jej wyjątkowy atut. Tradycyjnie montuje się ją w salonach, zazwyczaj dzieląc w zmiennych proporcjach ścianę, czy w sypialni tworząc dekoracyjne aranżacje ponad zagłówkiem łóżka. To również sposób na zabudowanie karnisza, ozdobienie ornamentami sufitu. Zaskakujące może być dla niektórych użycie sztukaterii w łazience czy w kuchni. Jednakże to oznaka wyczucia stylu i wnętrzarskiego polotu. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz