Artykuł sponsorowany

Szpiegostwo gospodarcze w ujęciu prawnym. Co warto wiedzieć?

Szpiegostwo gospodarcze w ujęciu prawnym. Co warto wiedzieć?
Bez względu na rodzaj oferowanych usług czy też produkowanych dóbr materialnych firmy nieustannie rywalizują ze sobą o uwagę i aprobatę klientów. I choć rynek, który opiera się na założeniach kapitalistycznych, wręcz wymusza zdrową konkurencję, to niestety wciąż można znaleźć przedsiębiorców, wykorzystujących niezgodne z prawem praktyki. Mowa tutaj oczywiście o zjawisku szpiegostwa gospodarczego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Szpiegostwo gospodarcze, czyli co?


Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to szpiegostwo gospodarcze jest niczym innym niż pozyskiwaniem tajemnic handlowych od konkurentów biznesowych. W tym miejscu z pewnością należy podkreślić, iż pod określeniem tajemnicy handlowej ukrywa się wiele istotnych ze względów strategicznych kwestii. Przedmiotem szpiegostwa mogą paść zarówno technologie produkcji, jak i wzory, formuły, a także wyniki specjalistycznych badań. Naganna praktyka dotyczy również gromadzenia oraz analizy danych dotyczących polityki cenowej lub planowanych kampanii marketingowych.

Cechą charakterystyczną szpiegostwa gospodarczego, zresztą jak sama nazwa wskazuje, jest fakt, iż zdobywanie informacji odbywa się w sposób tajny, zakamuflowany i ukryty. Osoby oddelegowane do tego zdania bardzo często posługują się narzędziami takimi jak przekupstwo, szantaż czy zastraszanie. Na szeroką skalę szpiegostwo wciąż stosowane jest przede wszystkim w branżach wysokich technologii, gdzie ogromne środki finansowe przeznacza się na badania i rozwój. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co na to przepisy prawa?


Skrupulatnie zaplanowane działania związane ze szpiegostwem gospodarczym już niejednokrotnie przyczyniły się do upadku ogromnych przedsiębiorstw czy korporacji. Skutki tego procederu bywają zatem absolutnie dewastujące. Dlatego też wszyscy ci, którzy planują tego typu rozwiązania, muszą obecnie liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zasądzone wobec nieuczciwych firm sankcje mogą zmusić do zaprzestania dalszego stosowania wiedzy zdobytej w niewłaściwy sposób. Poszkodowany zaś ma pełne prawo dodatkowo domagać się zwrotu zysków, a także odszkodowania, którego wartość najczęściej liczy się nie w tysiącach, a w milionach złotych.

Jak podkreślają prawnicy z kancelarii adwokackiej prowadzonej przez Barbarę Klauser, po wykryciu sytuacji, w której tajemnice firmy zostały przejęte przez konkurenta, natychmiast należy podjąć zdecydowane kroki prawne. Takie postępowanie nie tylko pomoże ograniczyć skalę poniesionych już strat, ale także skutecznie zapobiegnie kolejnym atakom. Jeżeli zaś chodzi o przepisy obowiązujące w naszym kraju, to jednym z najważniejszych dokumentów jest ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz