Szparagi – przysmak królów na Twoim talerzu

Szparagi – przysmak królów na Twoim talerzu

Szparagi były znane już w starożytności. Wówczas były uważane za wyjątkowy przysmak, za ich pomocą leczono również niektóre choroby. Do Europy te warzywa dotarły w XV wieku i za sprawą przywódcy Francji Ludwika XIV zostały ogłoszone przysmakiem królów. Ich popularność nie powinna dziwić – szparagi są źródłem wielu witamin i minerałów, polecane są kobietom w ciąży i osobom na diecie oczyszczającej. Przeczytaj, jak przygotować szparagi i dlaczego warto wprowadzić je do swojej diety.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Szparagi – cenne źródło witamin

Szparagi były znane już w czasach starożytnych. W Rzymie, Egipcie i Grecji były uważane za wyjątkowy przysmak. Z kolei w Chinach używano ich do leczenia wielu chorób, np. bezpłodności. Do Europy te smaczne warzywa dotarły w XV wieku i za sprawą króla Francji Ludwika XIV zostały ogłoszone przysmakiem królów. W Polsce pojawiły się dopiero w XVIII wieku, 100 lat później rozpoczęła się ich regularna uprawa.

Szparagi do dziś są uważane za silny afrodyzjak, który pobudza libido. W zależności od stopnia nasłonecznienia otrzymuje się zielone, białe lub fioletowe warzywa. Te ostatnie są najtrudniej dostępne, zielone szparagi rosną na obszarach obfitych w promienie słoneczne, np. we Francji, białe uprawia się w specjalnych kopcach z ziemi, m.in. w Wielkopolsce. Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do końca czerwca.

Te niepozorne warzywa nie bez powodu zdobyły taką popularność. Ich największą zaletą jest niskokaloryczność. Szparagi są lekkostrawne i delikatne, dlatego ich jedzenie nie obciąża nerek ani wątroby. Są one również cennym źródłem witaminy C, witaminy K, witaminy E oraz witamin z grupy B, dzięki czemu pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Zawierają żelazo, potas, magnez, wapń, selen i fosfor, a ich zielona odmiana – także witaminę A.

Dzięki zawartości błonnika szparagi poprawiają pracę układu pokarmowego. Są one również pomocne w dietach oczyszczających, ponieważ działają łagodnie przeczyszczająco i moczopędnie. Ponadto szparagi zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych. Zawarta w nich asparagina wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowe nawodnienie organizmu. Glutation wzmacnia układ odpornościowy, pomaga oczyszczać organizm z toksyn i zapobiega rozwoju komórek nowotworowych. Z kolei inulina odżywia pożyteczne bakterie jelitowe i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki swoim właściwościom szparagi są zalecane kobietom w ciąży. Zawarty w nich kwas foliowy minimalizuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Szparagi Infografika

Jak kupować szparagi?

Najważniejsze, aby warzywa, które kupujesz były świeże. Pędy szparagów powinny być twarde, bez rozszczepionych końcówek, niezdrewniałe i niepomarszczone. Białe szparagi lepiej kupować cieńsze, zielone mogą być grubsze. Końcówki warzyw powinny być lekko wilgotne. Świeże szparagi są jędrne, a przy pocieraniu skrzypią. Po zakupie możesz je przechowywać przez około 2-3 dni. Aby dłużej zachowały świeżość, owiń je w wilgotną ściereczkę.

Jak przyrządzić szparagi?

Najpierw umyj i osusz szparagi. Te zielone nie muszą być obierane – wystarczy, że obetniesz zdrewniałe końcówki. Białe szparagi pozbaw zgrubiałej skórki na łodygach. Najwygodniej zrobić to za pomocą zwykłej obieraczki. W nich również obetnij końcówkę – zazwyczaj obejmuje ona około ¼ długości szparaga.

Szparagi najlepiej gotować w wysokim garnku, aby mogły być podgrzewane w pozycji pionowej. Główki warzyw powinny wystawać ponad poziom wody. W tej pozycji szparagi powinny być gotowane pod przykryciem tak, aby gorąca para wodna zmiękczyła główki. Pamiętaj, aby wodę, w której będziesz gotować warzywa, posolić i dodać do niej szczyptę cukru. Zielone szparagi gotuj około 8-11 minut, białe – 15 minut.

Warzywa możesz również ugotować na parze, przysmażyć na rozgrzanej patelni, przygotować na grillu lub w piekarniku. Przygotowując szparagi w ten sposób, zadbajmy o wysoką temperaturę i wcześniejsze ogrzanie blachy lub rusztu.

Właściwości szparagów sprawiają, że możesz je przyrządzić właściwie w dowolny sposób. Świetnym pomysłem jest zupa krem ze szparagów, możesz je również dodać do omletu, zapiekanki czy sałatek lub jeść w stylu francuskim – polane sosem na białym winie. Te warzywa również świetnie smakują podane ze zrumienioną na maśle bułką tartą, a także sosem winegret, musztardowym czy holenderskim. Dobrze smakują polane oliwą z oliwek i skropione sokiem z cytryny.

Jeśli chcesz cieszyć się smakiem szparagów dłużej, możesz je zamrozić. Tak przygotowane warzywa zjedz w ciągu miesiąca. Zblanszowane szparagi możesz przechowywać 9 miesięcy.

Potrzebujesz inspiracji? Sprawdź nasze pomysły na wiosenne sałatki z sezonowych warzyw i owoców – również ze szparagami.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży