Materiał Partnera

Szkolenia zawodowe znakomitym sposobem na przekwalifikowanie i zmianę pracy

Szkolenia zawodowe znakomitym sposobem na przekwalifikowanie i zmianę pracy

Rynek pracy w ostatnich latach przeszedł mnóstwo przemian, pojawiło się między inny sporo nowych, nie znanych wcześniej profesji, inne powoli odchodzą w zapomnienie. Zmieniające się uwarunkowania gospodarcze i społeczne, zmiana struktury wykształcenia oraz postęp technologiczny sprawiają, że żeby nie zginąć na rynku pracy i nie wypaść z obiegu powinniśmy stale podnosić swoje kwalifikacje, a w razie konieczności – pomyśleć o rozpoczęciu kariery w nowej branży.

Kiedy należy myśleć o przekwalifikowaniu się?

Coraz więcej osób – zarówno starszych, doświadczonych pracowników, jak i tych, którzy znajdują się na początku swojej kariery – staje przed koniecznością przekwalifikowania się i zmiany zawodu. Jest to poważna zmiana w stosunku do sytuacji sprzed kilku dekad, kiedy jedna osoba mogła pracować przez praktycznie całe swoje życie w jednym zakładzie pracy. Obecny rynek wymaga znacznie większej elastyczności i większej ilości kompetencji. Jedną z metod opanowania nowych umiejętności i podnoszenia swojej wartości jako pracownika jest odbycie szkoleń zawodowych. Kiedy powinniśmy o nich pomyśleć? Pierwszą sytuacją jest utrata dotychczasowej pracy. Dość dogodną sytuacją jest, jeśli tracimy posadę w zawodzie, na który istnieje zapotrzebowanie rynku. Wykwalifikowany programista czy spec od marketingu raczej nie powinien narzekać na brak ofert pracy. W znacznie gorsze sytuacji są osoby, które zdobyły zawód dawno temu i od tego czasu ich branża powoli zaczyna zanikać – problem ten dotyczy przede wszystkim pracowników fizycznych. Inną okolicznością, kiedy przekwalifikowanie się jest koniecznością, są nagłe zmiany w naszym życiu, np. choroby, które uniemożliwiają nam pracę w dotychczasowym zawodzie.

Kiedy WARTO myśleć o przekwalifikowaniu się?

Zmiana kwalifikacji i rozpoczęcie nowej kariery zawodowej nie jest zarezerwowane jedynie dla osób, które stają przed taką koniecznością. Nawet jeśli posiadamy stałą pracę, warto myśleć o podnoszeniu swoich kwalifikacji w innych obszarach – w ten sposób tworzymy sobie pewny grunt pod naszą przyszłość, zwiększamy szanse na rynku, a przy tym otwieramy sobie drogę do podjęcia pracy, o której marzymy, która pozwoli nam wykorzystać w pełni nasz potencjał. Dla wielu osób przebranżowienie się jest metodą radzenia sobie z wypaleniem i brakiem motywacji. Podejmowania zupełnie nowych zadań i odkrywanie branży może mieć działanie terapeutyczne dla osób, które zmagają się z zawodową depresją.

Szkolenia zawodowe – jak je wybrać?

Nowe kwalifikacje możemy zdobyć na różne sposoby. Powszechnym jest samodzielna nauka w domu – za zdobywanie umiejętności na własną rękę nic nie zapłacimy, jednak z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że to długa droga i najeżona niebezpieczeństwami. Przede wszystkim narażamy się na utrwalanie pewnych błędów, które w normalnych warunkach ktoś bardziej doświadczony pomógłby nam skorygować. Ponadto nie zyskujemy w ten sposób żadnego potwierdzenia posiadanych umiejętności. Innym, znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty instytucji zajmujących się szkoleniami zawodowymi – takich jak Zakład Doskonalenia Zawodowego w Łodzi. Zyskamy w ten sposób pewność, że nasz rozwój będzie miał charakter kompleksowy i że w toku szkolenia zostaniemy odpowiednio ukierunkowani. Ponadto na jego zakończenie otrzymamy dokument poświadczający posiadane przez nas umiejętności. Oczywiście przed podjęciem danego szkolenia powinniśmy dokładnie zanalizować nasze własne predyspozycje do danego zawodu, a także oczekiwania rynku. Inną, mniej formalną, ale również bardzo przydatną formą podnoszenia swoich kwalifikacji jest udział w praktykach, stażach i wolontariatach. W ich trakcie będziemy mogli wypróbować nasze umiejętności w praktyce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz