Artykuł sponsorowany

Szkolenia z pierwszej pomocy dla wszystkich

Szkolenia z pierwszej pomocy dla wszystkich

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna. To tego rodzaju wiedza, którą zdobywać i szlifować powinniśmy od wczesnych lat, gdyż dosłownie może to komuś uratować życie. Nigdy nie jest za późno na naukę i warto szkolić się z tego rodzaju umiejętności w każdym wieku i pracując w każdym zawodzie. Co jakiś czas warto również odświeżyć posiadaną już wiedzę i poćwiczyć praktykę.

Pomoc drugiemu człowiekowi w trudnej sytuacji może być na wagę złota, ale wymaga wyćwiczenia pewnych reakcji. W chwili pełnej nerwów i stresu powinniśmy umieć zachować spokój i podejmować racjonalne decyzje. To trudne dla osób, które nie mogły tego wcześniej potrenować. Dlatego warto brać udział w szkoleniach z pierwszej pomocy, takich jak te organizowane przez Artimedic. Pozwoli to nabrać pewności i poznać najważniejsze zasady zachowania w kryzysowej sytuacji.

Zasady udzielania pierwszej pomocy

Trzeba mieć świadomość, że każda sytuacja jest inna i w każdej chwili ktoś może ulec wypadkowi lub może wymagać natychmiastowej reakcji i działań. Pierwsza pomoc to tak naprawdę zespół działań i czynności podejmowanych i dostosowywanych do panującej sytuacji i warunków. Ich celem jest ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych osób, zanim przyjedzie wykwalifikowana pomoc medyczna. Nim przejdziemy do konkretnych czynności, należy upewnić się, że zagrożenie zostało usunięte lub ograniczone. Jeśli jesteśmy świadkami wypadku, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia, aby być widocznym dla innych użytkowników dróg. Gdy ktoś ucierpiał w pożarze, należy upewnić się, że nie grozi nam zadymienie, ogień czy wybuch. Jeśli coś stanie się osobie udzielającej pomocy, sytuacja może zakończyć się tragicznie. Osoba, która chce zająć się reanimacją poszkodowanego, powinna zadbać też o swoje bezpieczeństwo i zdrowie: unikać kontaktu z krwią rannego, jeśli jest taka możliwość to założyć jednorazowe rękawiczki lub użyć specjalnej maseczki do resuscytacji metodą usta- usta. Gdy zadbamy o wyeliminowanie wszelkich zagrożeń, należy podjeść do rannego i sprawdzić jego stan, czy jest przytomny. Jeśli jest świadomy, powinniśmy ułożyć go w bezpiecznej pozycji i poinformować niezbędne służby o wypadku. Jeśli ranny nie oddycha, należy udrożnić drogi oddechowe i przejść do reanimacji.

Jak właściwie przeprowadzić resuscytację?

Etapy pierwszej pomocy mogą się od siebie różnić w zależności od rodzaju wypadku, stanu poszkodowanego, oraz tego czy jest to osoba dorosła, czy dziecko. Tych różnic możemy nauczyć się właśnie na kursach doszkalających. Są one dostosowane do danej grupy wiekowej i zawodowej. Podstawowe zasady mówią, że jeśli poszkodowana osoba nie oddycha i nie widać oznak krwawienia, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Musimy zadbać o prawidłowe ułożenie ciała, a w szczególności ramion ofiary, zlokalizować mostek, którego środek jest miejscem, jakie należy uciskać. Splatając dłonie ze sobą, należy ucisnąć klatkę piersiową w tym miejscu 30 razy na głębokość 5 cm. Następnie odchylić głowę poszkodowanego i wykonać dwa oddechy, jednocześnie zaciskając nos rannemu. Jego klatka piersiowa powinna się unieść. Czynność powtarzamy do przyjazdu karetki lub innych służb pomocniczych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz