Artykuł sponsorowany

Szkło w architekturze domów

Szkło w architekturze domów

Szkło już od kilku dekad rozgościło się w domach jednorodzinnych na całym świecie jako niezwykle wdzięczny i praktyczny budulec. Szkło nie tylko jest stosowane w panoramicznych oknach zapewniając doskonałe nasłonecznienie wnętrza i niezwykle efektowny widok domu z zewnątrz, ale coraz częściej stosowane jest jako element architektury wnętrza. Stereotypowe poglądy na temat właściwości fizycznych szkła odbiegają niestety daleko od rzeczywistych jego cech, które dzięki nowoczesnej technologii produkcji, oferują zadziwiająco dużo możliwości aranżacyjnych i pozwalają na wszechstronne zastosowanie.

Właściwości szkła w nowoczesnych konstrukcjach

Wspomniane wyżej okna panoramiczne i tarasowe stanowią doskonały przykład zagospodarowania ścian domów jednorodzinnych w odmienny sposób od tradycyjnego. Duże, przeszklone powierzchnie zmieniają charakter budynku nie tylko wizualnie z zewnątrz, ale również wpływają na sposób zagospodarowania przestrzeni wewnątrz i sposób jej użytkowania. Naturalne światło wpadające przez panoramiczne okna do wnętrza pomieszczeń zapewnia większy komfort przebywania niż przy sztucznym świetle, szkło również lepiej „oddycha” niż murowane ściany, zapewniając lepszą cyrkulację powietrza. Nowoczesne szyby zespolone spełniają już najbardziej wyśrubowane normy energetyczne, a brak mroźnych zim w ostatnich latach również sprzyja inwestycji w przeszklone powierzchnie ścian, zwłaszcza od południowej strony budynku. Klejenie szkła oferowane przez serwisy szklarskie pozwala na osiągnięcie pożądanych właściwości danej zabudowy ze szkła, a wielowarstwowe szkło przedzielone komorami powietrza lub innych gazów stanowi doskonałą zaporę cieplną i dźwiękową. Szyby zespolone dzięki oklejeniu specjalną folią nie rozpadają się na kawałki przy stłuczeniu, pozostając w jednej tafli; natomiast szkło hartowane rozpada się na fragmenty o tępych, niezaostrzonych krawędziach, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców w przypadku ich stłuczenia.

Szklane zabudowy wnętrz

Krajowi szklarze mają już spore doświadczenie w zabudowie wnętrz domów efektownymi i praktycznymi elementami szklanymi w postaci balustrad szklanych doskonale komponujących się z drewnem lub aluminium i robiącymi furorę ścianami ze szkła, przeźroczystymi lub w całej palecie kolorów RAL. W budynkach piętrowych można uzyskać doskonałe efekty wielowymiarowości oraz większej optycznie przestrzeni stosując szklenie na wysokości. Jak w rozmowie z nami zauważa szklarz z firmy Szklarstwo od A do Z Adrian Zagajewski, szkło jest wdzięcznym, praktycznym i trwałym surowcem do aranżacji wnętrz, jednak kluczowy jest dobór właściwego szkła pod daną konstrukcję oraz jego należyta obróbka. W łazienkach na przykład doskonale się prezentują lustra srebrzone, natomiast kuchenną przestrzeń znakomicie zwielokrotnią fazowane lustra stosowane na ścianach i zabudowie kuchennych mebli. Warto więc zwrócić się do dobrego punktu oferującego usługi szklarskie i zapytać się o katalog oferowanych produktów i możliwych aranżacji, wnętrze domu na pewno zyska na stylu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz