Materiał Partnera

Szkła progresywne – w jakich sytuacjach się sprawdzą?

Szkła progresywne – w jakich sytuacjach się sprawdzą?

W temacie szkieł progresywnych warto będzie poruszyć kilka zróżnicowanych wątków, dzięki czemu będziemy mogli dowiedzieć się między innymi, kiedy warto postawić na takie rozwiązanie. Zdecydowanie nie jest to jednak wszystko, o czym warto wspomnieć w związku ze szkłami progresywnymi, dlatego też po więcej informacji zapraszamy do poniżej zamieszczonego wpisu.

Podstawy

Na początek, najlepiej będzie sobie od razu zaznaczyć, dla kogo szkła progresywne sprawdzą się najlepiej. Najczęściej, tego typu rozwiązanie przydaje się u osób cierpiących na tak zwaną starczowzroczność. Jest to problem ze wzrokiem, który w głównej mierze dotyka osoby po czterdziestym roku życia. Co więcej, dobrze będzie tutaj także zaznaczyć, że starczowzroczność jest bezpośrednio powiązana z utratą w naturalny sposób giętkości soczewki w danym oku. Efektem tego stanu rzeczy jest często zmuszenie mięśni mających na celu nadzorowanie wyglądu soczewki do znacznie większego wysiłku, bez którego to nie można się w innym wypadku obyć. Dla osoby dotkniętej starczowzrocznością, tego typu problem ze wzrokiem objawia się w postaci po prostu dość często zmęczonych oczu lub w postaci bólu głowy

W takiej sytuacji, i oczywiście nie tylko, szkła progresywne okazują się pomocnym rozwiązaniem głównie z tego względu, że zapewniają wyraźne widzenie zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości. Dzięki szkłom progresywnym, nie będziemy także musieli borykać się z problemami związanymi z widzeniem pod kątem jakichkolwiek ograniczeń, a codzienne trudności wynikające z oczu cierpiących między innymi na starczowzroczność przestaną nas kłopotać. Co więcej, trzeba tutaj oczywiście także zaznaczyć, że szkła progresywne nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób po czterdziestce. Tego typu rozwiązanie sprawdza się bowiem także u osób, które to z różnych powodów są zmuszone do regularnego zmieniania okularów lub do wykorzystywania kilku par na co dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz powyżej opisanych informacji, warto będzie poruszyć jeszcze co najmniej kilka kwestii w związku ze szkłami progresywnymi. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że zawartość tego wpisu udało nam się ustalić dzięki konsultacji ze specjalistami z gabinetu okulistycznego Optomed. Tak więc, poruszając temat szkieł progresywnych dobrze będzie poruszyć kwestię wad oraz zalet tego typu rozwiązania. Jedną z głównych wad, z którą możemy się spotkać jest zwężenie widocznego przed naszymi oczami obrazu. To okazuje się być nierzadko kłopotliwe w sytuacji, gdy wykonujemy pracę biurową, ponieważ szkła progresywne potrafią okazać się problematycznego podczas ciągłego siedzenia przy komputerze. Rozwiązanie niwelujące ten problem stanowią soczewki półprogresywne.

Z innych informacji, w temacie szkieł progresywnych trzeba będzie wspomnieć także o tym, że nierzadko postawienie na tego typu rozwiązanie wiąże się z długim czasem adaptacji. Oczywiście, jest to dość indywidualną kwestią, ale zdecydowanie warto tutaj wspomnieć, że proces adaptacyjny do szkieł progresywnych może zająć nawet do czterech tygodni. Co więcej, podczas samego procesu adaptacyjnego czasami musimy liczyć się z widzeniem kilku obrazów jednocześnie, co jak łatwo się domyślić, w wielu sytuacjach okaże się po prostu problematyczne. Wystarczy już jednak tych wad, dlatego przejdźmy do najważniejszych zalet tego typu szkieł.

Zalety szkieł progresywnych

Jeśli natomiast chodzi o zalety szkieł progresywnych, tutaj trzeba wspomnieć w głównej mierze o tym, że są one w stanie zastąpić kilka par okularów. Nie będziemy przez to zmuszeni do korzystania z osobnych par okularów do chociażby czytania oraz do jazdy samochodem. Co więcej, jak już wspominaliśmy wyżej, po przejściu okresu adaptacyjnego związanego ze szkłami progresywnymi, będziemy mogli cieszyć się komfortem widzenia zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości. Jednakże, najważniejsza będzie w tym wszystkim wizyta u okulisty, który to pomoże dobrać nam najlepiej dopasowane do naszej sytuacji rozwiązanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz