Artykuł sponsorowany

Szerokie możliwości wykorzystania polistyrenu

Szerokie możliwości wykorzystania polistyrenu

Polistyren to tworzywo sztuczne powstałe w procesie polimeryzacji styrenu. W czystej postaci jest bezbarwny, twardy i kruchy. Jego formowanie odbywa się pod wpływem temperatury, ma on jednak ograniczoną elastyczność. W połączeniu z dodatkami staje się podstawą licznych wyrobów z tworzyw sztucznych. Jego zaleta jest niższa temperatura mięknięcia niż w przypadku polipropylenu czy polietylenu, a także mniejsza lepkość stopu.

Właściwości polistyrenu

Polistyren powstaje w wyniku procesu polimeryzacji styrenu metoda emulsyjną, perełkową lub w masie, prowadząc do powstania przezroczystych polimerów. Jego cechy charakterystyczne obejmują niewielką ścieralność oraz wodochłonność. Polistyren jest niewrażliwy na wilgoć i odporny na roztwory soli, ługi czy nieutleniające kwasy.

Twardość, kruchość oraz niewielka elastyczność czystego polistyrenu sprawia, że łatwo powstają na nim pęknięcia naprężeniowe. W swojej czystej postaci materiał ten jest przezroczysty, jednak właściwość ta może ulec zmianie podczas obróbki – producent opakowań jednorazowych, firma Mawi z Aleksandrowa Łódzkiego, ma w swojej ofercie folię polistyrenową w różnych kolorach i grubościach.

Przetwarzanie polistyrenu odbywa się zazwyczaj przy użyciu metody wtryskowej. Tak jest w przypadku styropianu, najpopularniejszej formy tego tworzywa. Styropian powstaje poprzez gwałtowne ogrzewanie granulowanego polistyrenu z niewielką zawartością czynnika spieniającego przy użyciu pary wodnej.

Zastosowanie polistyrenu

Dzięki swoim uniwersalnym właściwościom polistyren znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Mniejsza temperatura mięknięcia oraz lepkość w stosunku do polietylenu czy polipropylenu sprawiają, że łatwiej jest wykonać z polistyrenu niewielkie przedmioty o złożonych kształtach.

W branży spożywczej wykorzystywany jest w produkcji opakowań żywności, leków i kosmetyków. Tworzy się z niego tacki, pojemniki i kubki jednorazowe, a także pudełka na płyty CD i DVD. Polistyren znajduje zastosowanie w wyrobie folii izolacyjnych, izolacji elektrycznych i cieplnych – styropianu – oraz płyt polistyrenowych do dalszej obróbki. Folia polistyrenowa natomiast przeznaczona jest między innymi do produkcji manekinów, palet ogrodniczych i szkółkarskich, ale też opakowań spożywczych. Folia polistyrenowa przeznaczona być może do termoformowania oraz tłoczenia.

Zastosowanie polistyrenu obejmuje ponadto rury oraz profile, kształtki, obudowy telewizorów i telefonów. Sprawdza się też w elementach budowy urządzeń gospodarstwa domowego – na przykład we wnętrzu lodówek. Ponadto materiał ten spotkać możemy w zabawkach, kloszach lamp, kasetonach czy układach wentylacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz