Szczoteczka soniczna czy elektryczna obrotowa?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna obrotowa?

Chcesz zadbać o piękny uśmiech? A może szukasz prezentu dla najbliższych? Dobrym pomysłem jest nowoczesna szczoteczka do zębów. Co jednak wybrać – szczoteczkę soniczną czy obrotową? Wszystko zależy od potrzeb. Czy masz problemy z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł? Czy chcesz dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe? Sprawdź, jak działa szczoteczka soniczna, a jak elektryczna szczoteczka obrotowa. Poznaj wady i zalety różnych rodzajów szczoteczek i wybierz idealne rozwiązanie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Szczoteczka elektryczna czy zwykła?

Zdecydowanie elektryczna szczoteczka do zębów jest lepszym rozwiązaniem niż szczoteczka manualna. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych, ale bez względu na technologię oczyszczają one zęby lepiej niż tradycyjna wersja.

Nie jesteś przekonany do szczoteczki elektrycznej ze względu na cenę? Faktycznie, tego typu szczotki są droższe, jednak z czasem taka inwestycja się opłaca. Obrotowa końcówka sprawa, że zęby są czyste i zdrowe, więc mniej wydasz na ich leczenie.

Szczoteczki elektryczne, które możesz dostać na rynku to:

  • Szczoteczki obrotowe-rotacyjne lub pulsacyjno-rotacyjne
  • Szczoteczki soniczne
  • Szczoteczki ultradźwiękowe

Tradycyjne szczoteczki elektryczne to szczoteczki obrotowe lub rotacyjne. Co charakteryzuje tego typu urządzenia do czyszczenia zębów? Okrągła główka, która obraca się w lewo i prawo, a w droższych modelach dodatkowo pulsuje. Taka szczoteczka dokładnie czyści szkliwo zębów i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Nowszą wersją klasycznej szczoteczki elektrycznej jest szczoteczka soniczna, która działa bardziej delikatnie. Usuwa zabrudzenia i przebarwienia dzięki ruchom wymiatająco-pulsującym, które są lepsze dla szkliwa i dziąseł. 

Główka szczoteczki przypomina szczoteczkę manualną, jest podłużna, a nie okrągła, tak jak w przypadku szczoteczki obrotowej. Ruch w górę i w dół jest bezpieczny dla dziąseł i pozwala wymiatać zabrudzenia nawet z trudnodostępnych przestrzeni.

Szczoteczka soniczna czy obrotowa?

Najbardziej popularne są szczoteczki obrotowe i soniczne. Różni je przede wszystkim wygląd i ruch główki. Szczoteczki rotacyjne mogą wykonać od 5 do 8 tysięcy ruchów oscylacyjnych, tymczasem soniczne od 30 do nawet ponad 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych, więc oczyszczanie jest zdecydowanie efektywniejsze. Warto pamiętać, że szczotkując zęby szczotką manualną, zwykle wykonujesz jedynie około 300 ruchów.

Przewagą szczoteczek sonicznych jest również szeroki wybór trybów pracy, np. masujący, czyszczący, polerujący, przy czym tradycyjna szczoteczka elektryczna ma ich zdecydowanie mniej. Dzięki temu soniczna szczoteczka do zębów lepiej usuwa przebarwienia, nie niszczy szkliwa i daje większy komfort użytkowania.

Szczoteczki różni również cena i dostępność. Tradycyjne szczoteczki elektryczne rotacyjne produkuje wiele firm, są tańsze i dostaniesz je niemal w każdym supermarkecie. Kosztują już od 60 zł. Szczoteczki soniczne są mniej popularne i zwykle możesz znaleźć je w sklepach z profesjonalnymi artykułami do higieny jamy ustnej stacjonarnie lub online. Cena kształtuje się od 200 do nawet 500 zł.

A więc, co wybrać? Wydaje się, że szczoteczki soniczne są zdecydowanie lepsze, dlatego są rekomendowane przez dentystów. Lepiej oczyszczają zęby i są delikatne. Wybór powinien zależeć od naszych potrzeb i budżetu. Szczoteczki elektryczne są w miarę tanie, efektywne, proste w obsłudze i polecane również dla dzieci. Jeśli natomiast cenimy komfort i wysoką jakość, a w dodatku mamy wrażliwe dziąsła, lepiej postawić na szczoteczkę soniczną, która lepiej chroni przed powstawaniem kamienia nazębnego.

Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa?

Na rynku dostępna jest również opcja dla wymagających, czyli szczoteczka ultradźwiękowa, która wytwarza fale ultradźwiękowe, więc pulsuje szybciej niż wersja soniczna. W ten sposób pozwala jeszcze lepiej oczyścić szkliwo i kieszonki dziąsłowe. Atutem jest to, że drganie jest niemal niewyczuwalne, a bateria jest bardzo wytrzymała.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (10)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży