Materiał Partnera

Szczepienie psa – sposób na walkę z chorobą

Szczepienie psa – sposób na walkę z chorobą

Szczepienie jest ważne dla zachowania dobrego stanu zdrowia naszego pupila. Szczególnie dotyczy to wykonania szczepień przeciwko wściekliźnie, które to zostały usankcjonowanie nawet w ustawie. Szczepienie na pozostałe choroby zakaźne nie jest wymagane przez przepisy, ale dla zachowania zdrowia psa warto je wykonywa. Dotyczy to takich chorób jak nosówka czy parwowiroza, które cały czas są obecne i dla nieszczepionych psów bardzo niebezpieczne.

Wścieklizna i inne choroby

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy właściciel ma obowiązek szczepienia szczenięcia, które ukończyło 3 miesiące i ma 30 dni na doprowadzenie pupila do gabinetu weterynaryjnego. To oznacza, że pierwsze szczepienie na wściekliznę wykonujemy między 3 a 4 miesiącem życia. Później kolejne dawki szczepionki należy podawać w odstępach nie dłuższych niż rok od wykonanego szczepienia.

Istnieje szeroki katalog chorób zakaźnych, które mogą być groźne dla naszego psa. Wśród nich znajdują się nosówka i parwowiroza – choroby niebezpieczne szczególnie dla szczeniąt. Dlatego w wieku około 6 tygodni warto zaszczepić pieska podając mu szczepionki mniej lub bardziej złożone, ale które będą go chronić przez groźnymi chorobami. W przypadku dorosłych psów i starszych szczeniąt praktycznie każda szczepionka zawiera antygeny przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubertha. Dodatkowo podczas wizyty u weterynarza można zabezpieczać psa przeciwko koronawirozie, kaszlowi kennelowemu i leptospirozie.

Kalendarz szczepień psa

Najczęściej stosowanym schematem szczepienia psów jest podanie szczepionek w następującym odstępie czasowym:

  • po przekroczeniu 6 tygodni podawana jest zwykle szczepionka z wysokim mianem i chroniąca przed niewielką ilością chorób,

  • po przekroczeniu 9, a następnie 12 tygodni,

  • w wieku 16 tygodni szczepienie w kierunku wścieklizny,

  • w okolicach pierwszych urodzin należy podać dawkę przypominająca przeciw chorobom,

  • co roku doszczepiamy psa przeciwko wściekliźnie, a co 2-3 lata na choroby zakaźne.

Część lekarzy w przypadku psów starszych niż 10 lat, a które były regularnie szczepione zaleca zaprzestanie wykonywania szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Ta praktyka jest dobra, ale warto pamiętać, że niezależnie od wieku obowiązkiem właściciela psa jest coroczne podanie szczepionki przeciwko wściekliźnie. Wszystkie zalecenia podane powyżej są orientacyjnym schematem, który lekarz weterynarii z różnych przyczyn może zmodyfikować. To weterynarz na podstawie przebiegu wizyt weterynaryjnych oraz przebytych chorób może zadecydować o podaniu kolejnych szczepionek. Zdarza się to w przypadku wystąpienia chorób pasożytniczych lub pogarszającego się zdrowia psa.

Opracowanie:
Jabłonowo Pomorskie, Przemysłowa 1
tel. 56 495 80 79
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz