Szczepienia szczeniaka – chroń swojego pupila!

Szczepienia szczeniaka – chroń swojego pupila!

Pies to nie zabawka, ale też obowiązek, dlatego już od początku powinieneś pamiętać o obowiązkowych szczepieniach. Są one szczególnie ważne we wczesnym okresie życia czworonoga, gdy jest on najbardziej narażony na choroby. Infekcja u szczeniaka prawie w każdym przypadku kończy się śmiercią. Sprawdź, jakich szczepień nie powinieneś pominąć, by twój pies był zdrowy i pełny energii.

Jakie szczepienia dla szczeniaka?

Szczeniak pierwszą odporność otrzymuje z mlekiem matki. W późniejszych tygodniach życia przeciwciała stopniowo zanikają, dlatego ważne jest, by pilnować kalendarza szczepień szczeniaka zalecanego przez weterynarza. Dbanie o regularne zabiegi nie tylko uchroni psa przed poważną chorobą, ale może mu nawet uratować życie. Sprawdź, jakie szczepienia szczeniaka są zalecane.

Nosówka

Wirus nosówki jest szczególnie groźny dla młodych psów. Atakuje on układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy czworonoga. Najczęstszymi symptomami choroby jest wysoka temperatura, biegunka i wypływ z nosa. Nosówka u szczeniaka bardzo często kończy się śmiercią. Szczepienie należy podać w 6, 9 i 12 tygodniu życia. Następna dawka zalecana jest po ukończeniu 1 roku życia, kolejne – co 3-4 lata.

Parwowiroza

Jest to choroba wirusowa, której objawem jest brak łaknienia, osłabienie, wysoka gorączka i krwawa biegunka. Do zakażenia wirusem może dojść na skutek kontaktu z kałem chorego zwierzęcia. Choroba u szczeniaka zazwyczaj kończy się śmiercią. Szczepienie na parwowirozę należy podać w 6, 9 i 12 tygodniu życia. Następne dawki zalecane są co 3-4 lata.

Leptospiroza

Jest to choroba bakteryjna atakująca nerki i wątrobę chorego zwierzęcia. Jej objawem jest między innymi zapalenie opon mózgowych, gorączka, biegunka oraz brak apetytu. Leptospiroza prowadzi do trwałego uszkodzenia narządów. Jest groźna także dla człowieka, zwłaszcza przez kontakt z moczem. Szczepienie na leptospirozę wykonuje się po ukończeniu przez szczeniaka 1 roku życia. Następnie należy powtarzać je co roku.

Choroba Rubartha

Jest to bardzo ciężka choroba wirusowa, która atakuje wątrobę zwierzęcia. Do zarażenia może dojść na skutek kontaktu z zarażoną śliną, moczem i kałem. Objawami choroby Rubartha jest wysoka gorączka, kaszel, wybroczyny i obrzęk rogówki. W przypadku ostrego przebiegu choroby, pies może umrzeć nawet w ciągu doby. Szczepienia podaje się w 9 i 12 tygodniu życia. Następna dawka zalecana jest w 1 roku życia i po 3-4 latach.

Wścieklizna

Jest to choroba zakaźna zwierząt groźna również dla ludzi. Wścieklizna atakuje głównie układ nerwowy. Jej najczęstszym objawem jest nadmierne pobudzenie zarażonego. Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Właściciel powinien zaszczepić swojego pupila najpóźniej w terminie 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia. Następne dawki należy podawać co roku.

Kiedy szczepić szczeniaka?

Jeśli chodzi o szczepienie szczeniaka, najważniejsze jest, by pilnować się ustalonego kalendarza szczepień. Ważne jest również to, aby szczepione zwierzę było zdrowe i odrobaczone minimum 10 dni przed zabiegiem. W przeciwnym razie szczepionka może okazać się nieskuteczna. Szczepienie psów należy również przełożyć, gdy zwierzę jest chore.

Ważną rzeczą jest także kwarantanna po szczepieniu. Przez 2 tygodnie po zabiegu zalecane jest unikanie kontaktu szczeniaka z innymi psami i nie wyprowadzanie go w miejsca, w których przebywa dużo zwierząt. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka powikłań po szczepieniu.

Ile kosztuje szczepienie szczeniaka?

Szczepionki dla psów nie są drogie. Sprawdź, ile wynoszą orientacyjne sceny podstawowych zabiegów.

  • szczepienie na wściekliznę – 30 zł
  • pierwsze szczepienie szczeniaka (nosówka i parwowiroza) – 30-40 zł
  • szczepionki wieloskładnikowe (zawierają wirusy nosówki, parwowirozy, leptospirozy i adenowirusa) – około 60-100 zł

Jeśli będziesz pamiętał o regularnych szczepieniach, twój pupil będzie zdrowy i pełny energii. Pamiętaj też, że szczepienia psów nie chronią tylko zwierzęcia, ale także i ciebie!

Oceń artykuł (3)
1.3
Komentarze
Dodaj komentarz