Artykuł sponsorowany

Szczepienia dzieci w Ośrodku zdrowia w Siechnicach

Szczepienia dzieci w Ośrodku zdrowia w Siechnicach

Co roku Główny Inspektor Sanitarny ustala kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych, którym poddaje się dzieci oraz młodzież do 19. roku życia. Ich przeprowadzeniem zajmuje się placówka Zespołu Opieki Zdrowotnej w Siechnicach. Mały pacjent powinien być całkowicie zdrowy, co jeszcze sprawdza lekarz podczas badania przed podaniem szczepionki. Ważna jest także obserwacja malucha przez rodzica po wizycie w przychodni.

Obowiązek szczepień dzieci

Układ odpornościowy małych dzieci jest niewystarczająco rozwinięty, aby samodzielnie zwalczać niektóre infekcje wirusowe lub bakteryjne. Jednocześnie jednak ma on szczególne zdolności do wytwarzania i zapamiętywania przeciwciał ochronnych. Z tego względu to właśnie pierwszy rok życia stanowi najintensywniejszy okres, jeśli chodzi o podawanie szczepionek. Te bowiem ograniczają krążenie drobnoustrojów w środowisku, a także zmniejszają ryzyko zachorowania u malucha. Wraz z wiekiem liczba iniekcji sukcesywnie maleje, a część z nich ma charakter przypominający.

Według ustaleń Głównego Inspektora Sanitarnego w 2021 roku obowiązkowe są szczepienia przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, odrze, śwince, różyczce, tężcowi, poliomyelitis, pneumokokom, rotawirusom, Haemophilus influenzae typu B (HIB), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZWB). Ich przeprowadzeniem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej zajmuje się placówka Ośrodek Zdrowia w Siechnicach. Niektóre szczepionki podaje się w tak zwanym schemacie 6w1, które powodują uodpornienie na: WZWB, HIB, błonicę, tężec, krztusiec oraz poliomyelitis. O podanie poszczególnych preparatów we właściwym wieku życia dziecka musi zadbać rodzic oraz lekarz rodzinny bądź pediatra.

Przygotowanie do szczepienia

W przypadku noworodków i niemowląt przed udaniem się do przychodni należy dopilnować, aby były one wyspane oraz nakarmione. Zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka sprawi, że będzie mniej płaczliwe oraz rozdrażnione. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o nieco starsze, kilkuletnie dzieci. Najlepiej, aby wcześniej zjadły sycący, ale lekki posiłek. Każdorazowo szczepienie w placówce OZ Siechnice poprzedza lekarskie badanie kwalifikujące. Pediatra w Poradni Dzieci Zdrowych ocenia stan zdrowia dziecka. Wszelkie objawy infekcji, a nawet stan podgorączkowy wyklucza bowiem podanie szczepionki ochronnej u małego pacjenta.

Rodzic musi także pamiętać, aby zabrać do przychodni książeczkę zdrowia dziecka. Warto również ubrać malucha w strój, który ułatwi pielęgniarce wykonanie iniekcji – nie będzie wymagał całkowitego rozbierania od pasa w górę. Po wizycie należy obserwować dziecko pod kątem wystąpienia ewentualnych objawów niepożądanych, które wymagają konsultacji z lekarzem. Te mogą pojawić się do 72h po podaniu preparatu. Rodzic w OZ Siechnice otrzymuje wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące ewentualnego postępowania w niepokojących sytuacjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz