Materiał Partnera

Szczawnica – zachwycająca od wieków

Szczawnica – zachwycająca od wieków

Piękno krajobrazów, otoczenie natury i dobre położenie Szczawnicy sprawiły, że już w XIX wieku stała się ona popularnym uzdrowiskiem. Jeśli szukamy pięknego miejsca z wyjątkową historią, to jest najlepszy kierunek na wakacje.

Wieczne piękno natury

Historia Szczawnicy jako uzdrowiska sięga 1839 roku. To wtedy odziedziczył ją Józef Szalay, który uchodzi za ojca tego miejsca. Później uzdrowisko zostało przekazane krakowskiej Akademii Umiejętności, która w 1909 roku sprzedała je hrabiemu Adamowi Stadnickiemu. Czas, w którym to on posiadał uzdrowisko, uznaje się za złote lata dla Szczawnicy. W tym czasie poddano je gruntownej modernizacji, a kurort w Szczawnicy niczemu nie ustępował już zagranicznym miejscowościom wypoczynkowym. Po II wojnie światowej zdrojowisko zostało upaństwowione – od tego czasu było nastawione głównie na leczenie chorób górników i hutników. Szczawnica zachwycała turystów i kuracjuszy na początku ubiegłego wieku – zachwyca i teraz. Miasteczko jest nieustannie rewitalizowane – to pozwala na powrót do czasów największej świetności. W 2005 roku uzdrowisko wróciło w ręce potomków przedwojennych właścicieli. Od tego momentu trwają prace nad przywróceniem mu pozycji europejskiego kurortu.

Współczesna Szczawnica

Dzięki zaangażowaniu potomków przedwojennych właścicieli Uzdrowiska Szczawnica znów tętni życiem. Nazwa miasta pochodzi od dwunastu źródeł kwaśnych wód – szczaw, znajdujących się na jego terenie. Turyści zachwycają się pięknem miasta i panującą w nim przyjazną atmosferą. Źródła, bogate w sole mineralne i mikroelementy, przyciągają wielu kuracjuszy. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych, alergii i schorzeń układu ruchu. Do świetności powróciły dawne, zabytkowe wille, w których można teraz wykupić nocleg. W mieście nie brakuje też ekskluzywnych hoteli. Tak bogata oferta hotelarska i gastronomiczna to dzieło grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, stworzonej przez spadkobierców przedwojennych właścicieli uzdrowiska.

Romantyzm i nowoczesność

Szczawnica latem zaskakuje bogatą ofertą kulturalną – koncerty, spektakle i występy kabaretowe odbywają się w odbudowanym zabytkowym Dworku Gościnnym. Działa w nim też Jazz Bar, zachwycający odważnym wystrojem i niezwykłą atmosferą.  W Szczawnicy bez trudu znajdziemy dopasowany do naszych potrzeb nocleg – wyborem dla romantyków będzie przepiękna, zabytkowa Willa Danusia. Rodziny z dziećmi świetnie będą się czuć w przytulnej, zachęcającej domową atmosferą Willi Wanda albo w trzygwiazdkowym, niezwykle komfortowym Hotelu Nawigator. Dla osób poszukujących luksusu w ofercie firmy Thermaleo Plus również znajdzie się coś odpowiedniego – to pięciogwiazdkowy Modrzewie Park Hotel ze SPA, krytym basenem i całodobową obsługą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz